Nebuďte jako Emma Watsonová. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Stanislav Janů

Pokud už nafotíte choulostivé snímky, dbejte na jejich řádné zabezpečení, aby se k nim nikdo snadno nedostal. Útočníci je nejčastěji získávají z cloudového útočiště, heslo by proto mělo být sofistikované. Pozor si ale dejte i na phishing a samotné zabezpečení telefonu. 

Pozor na cloudy

Fotografie intimnějšího charakteru bývají častým cílem hackerů. Stává se to především celebritám a teď se v tomto nechtěně zviditelnila Emma Watson. Jenomže je to i zákeřná zbraň pomsty a leckdy k získání citlivých fotografií není ani potřeba nějakých pokročilých hackerských technik. Proto může být tomuto riziku vystaven prakticky každý.

Mobilní systémy jako Android a iOS mají jednu skvělou funkci, která při běžném používání zcela nahradí ruční kopírování fotek z telefonu pomocí kabelu – synchronizaci do cloudu. Veškeré fotografie nebo videa se v okamžiku připojení k Wi-Fi automaticky nahrávají na úložiště iCloud u Applu nebo Drive u Androidu. Odtud je možné sdílení, stažení či úprava.

Pokud ale na fotce není váš nedělní oběd či kelímek od Starbucks, nýbrž mnohem citlivější obsah, synchronizace do cloudu rozhodně není rozumná. Právě z těchto úložišť totiž útočníci nejčastěji získávají citlivé fotografie. A s trochou neopatrnosti se mohou dostat i do vašeho cloudu. I když nejste celebritami, intimní fotky či videa se dají ve větším množství zpeněžit. Hacker má tedy motivaci zaměřovat se nejen na účty slavných a vy můžete mít problém.

sinfin.digital