Konec „Tlusťocha Kima", Čína na internetu znemožnila zesměšňování severokorejského vůdce

Michaela Kratochvílová

Kim Čong-un, současná hlava vládnoucí severokorejské komunistické dynastie, našel zastání u čínského bratra. Právě Peking se totiž s největší pravděpodobností zasadil o to, že z čínských vyhledávačů zmizelo heslo „Tlusťoch Kim III.“ 

Dříve oblíbené heslo „Jin San Pang“, které v překladu neznamená nic jiného než „Tlusťoch Kim III.“, je minulostí. Když jej Číňané zadají do populárního vyhledávače Baidu nebo na tamní sociální síť Weibo, nezobrazí se žádné výsledky.

Nezávislá média po celém světě se shodují, že se nejspíš jedná o reakci čínské vlády na protesty Severní Koreje. Potenciálnímu spojenci v regionu se nezamlouvalo, že Číňané vtipkují na adresu vůdce Kim Čong-una a jeho čtyřicetikilového váhového nárůstu od nástupu do funkce před pěti lety.

Mluvčí ministra zahraničních věcí jakýkoliv zásah Pekingu popřel. Zároveň ale vyjádřil nesouhlas vládnoucí strany s žerty na adresu souseda. „Čína neschvaluje jednání, které jakýmkoliv způsobem napadá či zesměšňuje kteroukoliv hlavu jiného státu,“ prohlásil podle informací Reuters mluvčí.

Severní Korea oficiálně zakázala vtipy na adresu Kim Čong-una v září tohoto roku. Opatření se vztahuje i na nepřímou kritiku politických kroků či chování hlavy státu. 

sinfin.digital