Tady se skrývají boháči. Zjistěte, proč Nový Zéland láká miliardáře celého světa

Když si v roce 2008 hongkongský finančník Michael Nock vybíral destinaci, kam by unikl před propukající finanční krizí, vynechal všechny typické cíle, kam bohatí většinou směřují. Rozhodl se koupit pozemek v novozélandském horském středisku Queenstown. Jak brzy zjistil, není jediným boháčem, kterého něco takového napadlo.

Finanční krize sice odezněla, vystřídal ji ale strach z terorismu a politická nejistota v mnoha zemích. Nový Zéland by tomuto obrazu nemohl být vzdálenější. Za posledních 17 let měnil svého vůdce jenom dvakrát a teroristický útok zažil naposledy v roce 1985, kdy francouzští špioni odpálili bombu na lodi Greenpeace v aucklandském přístavu. I díky tomu se Nový Zéland, jehož izolace byla dlouhou dobu považována za jeho Achillovu patu, stal populární únikovou zónou pro boháče.

Nový Zéland přitahuje lidi z celého světa, v uplynulém roce se ale dočkal zvýšené pozornosti svých někdejších kolonizátorů — Britů. Den po konání referenda o brexitu zaznamenaly novozélandské úřady 998 registrací občanů Spojeného království se zájmem o imigraci, oproti 109 žádostem den před volbou. Počet registrací vzrostl na 10 647 během prvních 49 dnů po hlasování. To je téměř dvakrát víc než ve stejném období o rok dříve.

Na Nový Zéland se stěhuje stále víc bohatých lidí

Během posledních měsíců také vzrostl zájem o přesun na Nový Zéland mezi občany USA – zvolení Donalda Trumpa prezidentem tento trend posílilo.

„Svět čeká velká krize,“ prohlásila na Twitteru internetová celebrita a byznysmen Kim Dotcom. „Tušil jsem, že přijde, proto jsme se přestěhovali na Nový Zéland. Daleko a mimo jakýkoli seznam cílů útoku,“ nechal se slyšet zakladatel skandály opředeného serveru Megaupload.com.

Nový Zéland se snaží aktivně vycházet vstříc bohatým. Za investice přesahující 10 milionů novozélandských dolarů do lokálních fondů během tříletého období můžou migranti žádat o rezidenci. Žadatelé nemusejí mluvit anglicky nebo žít v zemi po skončení kvalifikační lhůty.

Program začal před šesti lety a takzvaná Investor Plus víza získalo 121 lidí. Více než 800 lidí pak dostalo rezidenční vízum na základě objemných investic v zemi.

Touha po únikovém místě na dosah sněhem pokrytých vrcholků a v blízkosti mezinárodního letiště učinila z Queenstownu jednu z nejžádanějších novozélandských destinací a ceny nemovitostí tak během posledních let několikanásobně vzrostly.

„My finančníci máme rádi záložní plány,” tvrdí Michael Nock. “Přestěhuji se na Nový Zéland napořád? Nevím. Ale chci mít tu možnost kdykoli to udělat.” Nock se tak zařadil po bok ruského ocelového magnáta Alexandera Abramova, hollywoodského režiséra Jamese Camerona, nebo například Jacka Ma, zakladatele gigantického čínského holdingu Alibaba.

Nockova „Giverny” ve městě Queenstown

Další Giverny

Pozemek Nocka nese jméno Giverny po francouzském domovu umělce Clauda Moneta. Stodolu, která na koupeném pozemku stála, finančník mění na umělecké studio, ze kterého se návštěvníkům naskýtá výhled na turisticky oblíbenou řeku Shotover.

Nový Zéland se pravidelně umisťuje na předních místech v mezinárodních průzkumech nejlepších míst pro život. Řadí se mezi deset zemí s nejvyspělejší úrovní demokracie, nízkou mírou korupce a vysokou spokojenosti se životem. Novozélandská ekonomika, která se opírá především o zemědělství a turismus, v nedávné době předstihla Singapur v soutěži o nejlepší zemi na světě pro začínající podnikatele.

Není tudíž velké překvapení, že ceny nemovitostí na Novém Zélandu jen za uplynulý rok vzrostly o 12.7 % a průměrná pořizovací cena domu v Aucklandu se za posledních devět let téměř zdvojnásobila na více než milion novozélandských dolarů.

 

SDÍLET
sinfin.digital