Když si v roce 2008 hongkongský finančník Michael Nock vybíral destinaci, kam by unikl před propukající finanční krizí, vynechal všechny typické cíle, kam bohatí většinou směřují. Rozhodl se koupit pozemek v novozélandském horském středisku Queenstown. Jak brzy zjistil, není jediným boháčem, kterého něco takového napadlo.
Finanční krize sice odezněla, vystřídal ji ale strach z terorismu a politická nejistota v mnoha zemích. Nový Zéland by tomuto obrazu nemohl být vzdálenější. Za posledních 17 let měnil svého vůdce jenom dvakrát a teroristický útok zažil naposledy v roce 1985, kdy francouzští špioni odpálili bombu na lodi Greenpeace v aucklandském přístavu. I díky tomu se Nový Zéland, jehož izolace byla dlouhou dobu považována za jeho Achillovu patu, stal populární únikovou zónou pro boháče.
Nový Zéland přitahuje lidi z celého světa, v uplynulém roce se ale dočkal zvýšené pozornosti svých někdejších kolonizátorů — Britů. Den po konání referenda o brexitu zaznamenaly novozélandské úřady 998 registrací občanů Spojeného království se zájmem o imigraci, oproti 109 žádostem den před volbou. Počet registrací vzrostl na 10 647 během prvních 49 dnů po hlasování. To je téměř dvakrát víc než ve stejném období o rok dříve.