Úleva pro ženy. Antikoncepce pro muže je na spadnutí

Jak zabránit nechtěnému těhotenství? Zajištění ochrany bývá často na ženách, ať už berou hormonální pilulky, lepí si náplasti nebo spoléhají na pesar. Kondom je sice jednoduchou a dostupnou ochranou, řada mužů si ale stěžuje na nepohodlí a starosti rádi přenechají ženám a jejich hormonům. Vědci ale chystají revoluční řešení antikoncepce pro muže. A jsou blíže než kdy dřív.

Převratný zázrak se jmenuje Vasalgel a zajistil by ochranu proti otěhotnění až na dobu 12 měsíců. Účinky jeho použití jsou podle serveru Mashable podobné vasektomii. Na rozdíl od přerušení chámovodů je ale tato procedura vratná a muži by byli schopní mít opět bez problému děti.

ČSSD je napojená na lobbisty, jedná v zájmu peněz, ne lidí, říká Erik Best

Vasektomie je vysoce spolehlivá, avšak obtížně vratná forma mužské antikoncepce. Spočívá v chirurgickém přerušení chámovodů. Nadále tak u těchto mužů dochází k vyvrcholení, v ejakulátu ale nejsou schopné spermie, které by dokázaly oplodnit vajíčko.

Vasalgel by dle vědců měl podobné účinky. Jedná se o polymerní gel, který by se aplikoval vstříknutím do chámovodu. Aplikace gelu by zabránila spermiím v průchodu do močové trubice. V případě zájmu o obnovení rozmnožovací funkce by se pacientovi vstříknul něco jako „protijed“, který účinky Vasalgelu potlačí.

Výzkumy se zatím uskutečnily pouze na zvířatech. Odborníci gel aplikovali králíkům a docílili tak jejich sterility. Po 14 měsících od vstříknutí gelu jim aplikovali vratný roztok a zvířata opět mohla mít potomky. Množství i schopnosti spermií byly u nich brzo stejné jako před aplikací Vasalgelu.

I přes převratný nápad se zatím asi revoluce odkládá. Následovat budou zřejmě testy na dobrovolnících, ale není jasné, jestli by nějaká farmaceutická firma chtěla gel prodávat. Testy provádí americká nezisková Nadace Parsemus, která by také chtěla léčivo za nízkou cenu začít v budoucnu šířit. I přes provedené testy visí ale stále ve vzduchu možnost, jak by lék u některých fungoval a zda by jeho účinky skutečně mohly být bez nějakého trvalého poškození vratné.

SDÍLET
sinfin.digital