Změna času 2018: Kdy si letos přeřídíme hodinky a proč to tak je?

S nástupem podzimu se dny krátí a končí i letní čas. Ke změně na čas standardní, kterému se často chybně říká „zimní“, dojde letos v noci na neděli 28. října. V tento den si ráno můžeme o hodinu přispat, ve 3:00 se ručičky hodinek posunou na 2:00.

Lidé mnohdy chybně zimní čas považují za protiklad k času letnímu. Ve skutečnosti se ale poslední neděli v říjnu přechází na čas standardní (středoevropský čas – SEČ), též astronomický.

Praktiky CIA, o kterých veřejnost neměla slyšet. Nové dokumenty potvrzují smrtící mučení

Proč se čas mění?

Důvodem existence letního času (středoevropský letní čas – SELČ) byla původně úspora elektrické energie. K prvnímu zavedení SELČ došlo v roce 1916 během první světové války. Vlády chtěly v letním období zapínat pouliční osvětlení později. Noci jsou totiž v létě kratší a lidé byli aktivnější ve večerních hodinách než v ranních. Bylo tedy potřeba „přesunout večer“ na dobu, ve které ještě svítí slunce. Dnes už jsou ale podle kritiků střídání času úspory energie minimální.

Mezi prvními na SELČ přecházely Německo a Rakousko-Uhersko, tedy i české země. Postupně se přidala i řada dalších zemí. Dnes se čas pravidelně mění na letní ve většině evropských a severoamerických států.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Zimní čas byl jen jednou

Skutečný zimní čas byl u nás v historii zaveden pouze jednou. Stalo se tak 1. prosince 1946 a skončil 23. února 1947. Stejně jako letní, i zimní čas od standardního dělila jedna hodina, čas se ale posouval opačným směrem. Rozdíl mezi letním a zimním časem tak byly dvě hodiny.

Na konci října se změní čas: Na státní svátek si o hodinu přispíme>>>

Víte, kdy se mění čas? Přehledný kalendář najdete zde>>>

Změna času – opravdu působí negativně na zdraví? Odborníci zmiňují infarkt i potraty>>>

SDÍLET
sinfin.digital