Cesta letadlem může být pro někoho velkým očekávaným zážitkem, jiní se naopak modlí, aby stroj vydržel ve vzduchu až do cílové destinace. Dle statistik jsou ovšem letiště čím dál vytíženější a i Češi, kteří byli dříve zvyklí vyrážet na dovolenou autem nebo autobusem, se častěji přepravují vzduchem. Cestování letadlem má svá speciální pravidla, která se liší od jiných druhů dopravy. V cestovatelském speciálu INFO.CZ vám nabízíme přehledné tipy, na co se připravit před letem, jak se správně sbalit, jak zvolit správné sedadlo i jak překonat jet lag. Užitečné rady v následujícím rozcestníku s odkazy na podrobné články najdou ti, kteří se na svůj první let teprve chystají, ale i zkušení cestovatelé, pro které je létání běžnou součástí života.
Při cestách autobusem musíte při balení přemýšlet jen nad tím, které věci chcete mít u sebe, a co uložíte do kufru, který skončí v zavazadlovém prostoru. Pro cesty letadlem ale platí speciální pravidla související s bezpečností, která upravují, co můžete mít po dobu letu u sebe. Omezení se týká především množství tekutin - vedle nápojů také kosmetiky a parfémů. Podrobné tipy, jak se správně zabalit na palubu letadla, najdete v tomto článku:
Někteří se na letiště dopravují veřejnou dopravou, jiní spoléhají na taxislužby nebo ochotné příbuzné. Kdo ale tuto možnost nemá, nebo chce k letištnímu terminálu dojet pohodlně ve svém autě, musí následně řešit, kde jej po dobu svoji nepřítomnosti nejlépe a hlavně levně zaparkovat. V článku pod odkazem níže vám nabízíme tipy na dobré parkování v okolí nejbližších letišť, která Češi obyčejně využívají:
Příprava letadla před odletem je mnohem delší než vypravení autobusu. Proto je potřeba se na letiště dostavit už s dvouhodinovým předstihem, protože cestující nemůže přispěchat v posledních minutách, jako když naskakuje v poslední chvíli do autobusu. Před nástupem do letadla navíc cestující musí podstoupit řadu povinných procedur. Konkrétně se s nimi seznámíte v tomto článku:
Ať vás čeká dlouhý nebo kratší let, existují maličkosti, které vám jej dokáží zpříjemnit a značně ulehčit. V letadle bývá většinou chladnější a suchý vzduch, který dovede potrápit oči i pleť a v případě nedostatečného oblečení může vyústit i v nachlazení. Podívejte se na tipy zkušených cestovatelů a nezapomeňte si zabalit tyto drobnosti:
Cestující dostávají u většiny aerolinek přidělena konkrétní sedadla. Většinou ale společnosti nabízí možnost si místo předem vybrat. Buď prostřednictvím online odbavení, nebo přímo na letišti při check-inu. Které sedadlo je v letadle ale nejlepší? Hodně záleží na tom, zda chcete při cestě spát, natáhnout si nohy nebo dostat co nejdříve občerstvení.
Přestože cestování letadlem je v současnosti nejrychlejším druhem přepravy na velké vzdálenosti, i tak se občas lety zpozdí nebo úplně zruší. Pokud máte platnou letenku, máte v těchto případech nicméně nárok na kompenzaci v podobě vrácení peněz nebo poskytnutí občerstvení či ubytování. Jak se přihlásit o náhradu škody a na co máte právo, se dozvíte pod následujícím odkazem:
Pravděpodobnost, že vám aerolinie někam zašantročí kufr, je sice velmi malá, ale existuje. Víte, jak se chovat případě, že se ocitnete na zcela jiném místě než vaše zavazadlo nebo pokud k vám kufr doputuje v jiném stavu, než v jakém jste ho naposledy viděli před odbavením? Tady je pár rad.
Pokud zdárně zvládnete let a s úlevou najdete cestu ke svému ubytování, může na vás přesto dopadnout ještě jeden efekt rychlého cestování. Pokud jste se přepravili na velkou vzdálenost, při které jste překonali několik časových pásem a museli si tak při příletu seřizovat hodinky, může na vás číhat zákeřnost jménem jet lag. Takzvaná pásmová nemoc způsobuje několikadenní únavu, ale i nespavost a kvůli rozhozeným biologickým hodinám může řádně znepříjemnit první dny dovolené. Jak účinky jet lagu co nejvíce omezit, se dočtete zde: