Do Babišovy vlády mohou ČSSD dotlačit její dluhy. Komentář Miroslava Cvrčka

Česká strana sociálně demokratická má velký problém. Propadák ve volbách má kromě drastického zmenšení počtu poslaneckých mandátů, a tím i politického vlivu ještě jeden důsledek. Rapidní snížení příspěvků od státu. Strana je navíc zadlužená a bude nucena shánět peníze. To může chování sociálních demokratů dost poznamenat.

 
 
 

Za prvé stát po volbách jednorázově proplácí náklady na kampaň — 100 korun za získaný hlas. Díky tomu sociální demokraté získají 36 834 700 korun. To je ale jen přibližně třetina příspěvku z roku 2013 (101 682 900 Kč).

Babiš může vládnout bez důvěry i měsíce. Zeman má neomezenou fantazii, tvrdí experti

Za druhé strany dostávají příspěvek na mandát — 900 tisíc na jednoho poslance ročně. Za čtyři roky to činí pro ČSSD 54 miliónů, jenže v minulém období to bylo 171 miliónů.

Za třetí je tu stálý příspěvek deseti miliónů všem stranám, jež se dostanou do sněmovny, ten zůstává stejný.

Babiš na cestě k premiérskému křeslu. Prezident Zeman šéfa hnutí ANO pověřil sestavením vlády

Na příští čtyři roky je to tedy pro sociální demokracii příjmový sešup skoro o 182 miliónů. Podobná částka, 180,2 miliónu, se objevila v účetnictví ČSSD v kolonce ztráta za loňský rok. Započítal se tam totiž zčásti i nezaplacený dluh z prohraného sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem ve výši 338 miliónů korun. Na částku už má strana uzavřenou smlouvu o úvěru. Kvůli tomu zastavila několik svých nemovitostí. Další zásek samozřejmě přinesly náklady na kampaň.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz. 

SDÍLET
sinfin.digital