I když je prezident těžce nemocný, pořád zůstává prezidentem – a pohříchu i v nemoci zůstává stejným prezidentem, jakým byl ve zdraví

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | Strany nové koalice oznámily shodu na podobě vlády, brzký podpis koaliční smlouvy, Andrej Babiš uznal faktický stav a oznámil odchod do opozice, takže politická situace je jasná, přehledná, stabilní a jak je dohodnuto, tak bude. Teď hlavně ten covid, energie a dluhy.

Brzy bude to jednání Poslanecké sněmovny, pak podpis koaliční smlouvy, mezitím prezidenta přeloží na normální pokoj, tam za ním dojde Petr Fiala, prezident se na jeho návštěvu, dle vlastních slov, „moc těší“, Fiala odejde coby premiér a všechno půjde tak, jak má.

Vy bláhoví!

V téměř padesáti letech jsem už dost starý na to, abych byl takový optimista. Z výše napsaného věřím všemu, včetně toho, že se prezident na Fialovu návštěvu „moc těší“ – ale tím to hasne.

Na základě dřívějších zkušeností s výkonem prezidentského úřadu Milošem Zemanem a na základě těch několika málo slov, co prohlásil po „draslíkovém muži“, totiž o vyhraném čase nebo o tom, že „bude velmi originální“, očekávám poněkud jiný průběh.

Uznávám, kdyby tím „originálním postupem“ bylo oznámení abdikace, to bych byl velmi překvapen, ale na to fakt nesázím – a to mám část úspor v bitcoinu!

To si spíš vsadím na to, že se Fialovi Zeman, bude-li orientován a mocen, jedovatě vysměje, že on je prezidentem, on jmenuje premiéra, a že premiéra jmenuje dle svého uvážení, nikoli nějakého otrapu se sto osmi poslanci. Ostatně, precedent bychom měli, že. To tu taky byla parlamentní většina, a najednou se objevila odnikud vláda, nad kterou kroutili hlavou všichni.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Padlo na vás milosrdné zapomnění, nebo doufáte, že těžce nemocný prezident během nemoci přehodnotil své chování a nalezl pod polohovacím lůžkem zapadlou důstojnost? Závidím vám váš optimismus a nechápu, z čeho pramení.
sinfin.digital