Spojené státy za sebou mají jeden z největších volebních zvratů v dějinách – kontroverzní republikán Donald Trump porazil demokratku Hillary Clintonovou a v lednu se nastěhuje do Bílého domu. Prakticky okamžitě po oznámení překvapivého výsledku se začaly rojit spekulace, zda teď lze očekávat podobně razantní obrat i na mezinárodní scéně, hlavně ve vztahu k Rusku.
V Moskvě úspěch prostořekého realitního magnáta vzbuzuje oprávněné naděje. Trump si už během vyhrocené předvolební kampaně na dálku vyměňoval se šéfem Kremlu komplimenty. Prohlašoval také, že obě země by spíše než konfrontaci měly volit spolupráci. „Při porážce terorismu a obnovení míru ve světě, nemluvě o obchodu a dalších přínosech vyplývajících ze vzájemného respektu,“ uvedl loni v prosinci.
Právě respekt je tím, o co Putin a s ním i celé Rusko podle mnoha komentátorů dlouhodobě ve světě usiluje. A jak připomněl deník The New York Times, ruský prezident v minulosti opakovaně připomínal, že obě země mají zvláštní odpovědnost za stabilitu a bezpečnost ve světě. Trumpova slova proto v Kremlu musela rezonovat.
Ruská média a politici koneckonců během kampaně nijak neskrývali, koho by si více v Bílém domě přáli. Z tábora Hillary Clintonové i z americké administrativy pak přicházela obvinění, že Moskva nezůstává u sympatií a republikánského kandidáta aktivně podporuje – třeba tím, že se její hackeři nabourali do elektronické pošty štábu bývalé ministryně zahraničí.