Italská premiérka dráždí progresivisty a ukazuje jejich dvojí metr. Pokud s ní Piráti mají problém, měl by je Fiala nechat jít

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vítězství konzervativní političky Giorgie Meloniové berou levicoví liberálové jako těžkou křivdu. Nové italské premiérce nemohou přijít na jméno. V lepším případě o ní mluví jako o „krajně pravicové“, v horším ji rovnou nálepkují coby „fašistku“, jako třeba pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Další doklad, že nenávist a dezinformace nám nehrozí jen z Ruska, ale i od evropských progresivistů.

Kampaň proti Bratrům Itálie probíhá podle mustru, jaký užívala bolševická propaganda vůči „americkým imperialistům“. Očerňování neskončilo ani zvolením Meloniové první italskou premiérkou, jen se poněkud změnil tón. Když kandidovala se středovým konzervativním programem nízkých daní, podpory rodiny, obhajoby národních zájmů a omezení nelegální migrace, progresivní média a politici strašili, že jde o proruskou a protievropskou fašistku. Přestože se jasně hlásila k EU a k vojenské pomoci Ukrajině.

Poté, co se ujala vlády a „překvapivě“ začala tento program realizovat, referují o ní liberální novináři s despektem, že „couvá“. Například Česká televize píše: „euroskeptická politička po nástupu do funkce výrazně zmírnila rétoriku (...) ukazuje se tak, že burcovat na náměstích a vládnout není totéž“. Částečně jde o banální konstatování, protože každý mluví jinak v kampani a jinak po ní, částečně o lež, protože Meloniová samozřejmě neubrala nic ze snahy prosadit v Bruselu italské národní zájmy.

Vedle zpochybňování morální integrity premiérky ve stylu „aby dostala peníze z Unie, už se nechová jako fašistka“, neustávají liberálové v antipropagandě. „V koalici má přitom Mattea Salviniho a Silvia Berlusconiho, tedy politiky známé vstřícností k Rusku“ (opět ČT). Minulý premiér Mario Draghi, miláček euroliberálů, měl tyto dva politiky v koalici taky, a k tomu se ještě opíral o tvrdě euroskeptické, proruské a protiukrajinské Hnutí 5 hvězd.

sinfin.digital