Neviditelný souboj o budoucnost právního státu jde do finále. Vykročíme už opravdu na západ?

KOMENTÁŘ ONDŘEJE ŠIMÍČKA | V několika médiích jsme mohli během víkendu číst o slovní přestřelce mezi ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem z ODS a nátlakovou skupinou uvnitř systému státních zastupitelství, Unií státních zástupců. Je velmi pravděpodobné, že se jedná o předkolo dalšího souboje, kdy na jedné straně stojí ministr, hájící právní stát a na druhé straně skupina kreativních aktivistů v rámci SZ, která má pocit, že je nad zákonem, nad ústavou, nad vrcholnými orgány veřejné moci.

Je dobré také sledovat, jak se k těmto věcem staví média. Zatímco poslední léta slýcháme (a je to velmi správné), že patříme na Západ, nemalá část veřejnosti, manipulovaná novinářskými spojkami represivních složek, míří mentálně někam, kde o právech občanů rozhodovala komunistická prokuratura. Přesně takto se totiž část státních zástupců chová. Nerespektují své ústavněprávní zakotvení a po vzoru svých dávných učitelů, prokurátorů totalitního režimu, zneužívají svého mocenského postavení a nerespektují základní ústavní a trestněprávní zásady.

Několik měsíců zejména zde na Info.cz popisuji útoky na právní stát v rámci tzv. kauz s brněnskými byty. Banální rozkrádačku okresního formátu, do které byli zapojení úředníci a také řadový člen brněnské ODS, roubují OČTŘ ve spolupráci s novináři Valáškem a Jelínkovou (dříve Economia, dnes Seznam) na okolí ministra Blažka, primátorky Vaňkové a podobně. 

Je zcela zřejmé, že se jedná o proxy útoky na ministra, který se snaží vrátit neústavní pozici VSZ zpět tam, kam patří. V případu dochází k jednoznačným nezákonným únikům z živých spisů v neveřejné části přípravného řízení a účelovým téměř bulvárním úkonům. Mediální dehonestace bezúhonných občanů, dramatické fotografie s vyobrazením primátorky či jejich stranických kolegů, cílená manipulace s veřejností, kdy jsou prokazatelně legální převody nemovitých věcí vykreslovány tak, že by námětem na gangsterku nepohrdl ani Martin Scorsese.

sinfin.digital