Praha se nového vedení opět nedočká. Piráti zahodili nabídku, která se neodmítá

KOMENTÁŘ JANA PALIČKY | Už to vypadalo, že se Praha skoro čtyři měsíce po komunálních volbách konečně dočká nového vedení. Pražská koalice SPOLU se jednání rozhodla odblokovat vstřícným krokem v podobě stažení požadavku na většinu v radě hlavního města, čímž vyhověla přání hnutí STAN a hlavně Pirátů. Naděje ale neměla dlouhého trvání. Piráti se po krátkém rozmýšlení rozhodli nabídku opět zahodit, když odmítli ustoupit z vlastního požadavku na účast hnutí Praha sobě Jana Čižinského ve vedení města. V dané situaci jde o vše možné, jen ne o konstruktivní cestu k nalezení řešení, na které Pražané čekají.

Tento týden jsou to čtyři měsíce od komunálních voleb. Některá města měla nové vedení už druhý den po volbách, jiná o trochu později. Na nové radní a primátora v Praze se ale čeklá dodnes - rekordně dlouho. 

Na scénář prozatímní menšinové rady SPOLU s tolerancí hnutí ANO nedošlo, protože pro něj na poslední chvíli odmítla hlasovat zastupitelka Hana Marvanová zvolená za SPOLU. Zamrzlá jednání se počátkem týdne rozhodla odblokovat opět vítězná koalice ODS, TOP 09 a lidovců, když slevila z původní nabídky Starostům a nezávislým a Pirátům, podle níž by měla v nové radě většinu hlasů. 

Zatímco zástupci STAN tuto novou nabídku akceptovalo, Piráti ji odmítli s tím, že stále trvají na účasti Prahy Sobě v nové magistrátní koalici, s odkazem na to, že právě s Prahou Sobě uzavřeli povolební Alianci pro stabilitu.

sinfin.digital