Zákopová válka, v níž velí Zeman. Komentář Jany Havligerové

Vládní krize přerostla v otevřenou válku, leč zákopovou. V současném Česku to jistě nebude vypadat jako svého času u Verdunu, ale nekrvavých ofenziv a protiofenziv si ještě užijeme. Bude to o nervy. O to, komu z politiků prasknou dřív. Prezident Zeman dobře ví, že jeho argumenty, s nimiž operuje proti premiérovi, jsou liché. Přesto trvá na tom, že ministra Babiše lze odvolat až poté, co vládní strany vypovědí koaliční smlouvu. Jejím podpisem se prý předseda vlády vzdal části svých pravomocí.

 
 

Je to samozřejmě nesmysl, jehož účel je zřejmý. Zeman se nechce vzdát myšlenky, že totálně zničí politickou kariéru Bohuslava Sobotky. To je pro něj možná důležitější než držet ve vládě šéfa ANO kvůli tomu, aby mu pomohl v prezidentské volbě.

Babišovi by vězení pomohlo, za nahrávkami může být ČSSD i policie, říká politolog Pehe

Zeman dobře ví, s čím si zahrává. A s kým hraje. Přitom jak prezident zná socialisty, nejspíš tak trochu spoléhá na to, že jim dlouho nevydrží vnitrostranická soudržnost. To mu zatím nevychází. Podstatnější ovšem je, že ani ČSSD, ani lidovci, natož potom ANO si nepřejí předčasné volby, a tudíž nechtějí v boji obětovat celou vládu.

Příliš obávat se Zeman nemusí ani varování senátorů, kteří mu připomněli, že hlavu státu lze sesadit. Cesta k odstranění prezidenta je dost složitá. Zemana je nově možné zažalovat už nejen za velezradu, ale také pro hrubé porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku.

Více si přečtěte na webu E15.cz

SDÍLET
sinfin.digital