Založení společného účtu může ušetřit mnoho peněz. Na co je však dobré si dát pozor?

E15

Romana Rybová

Kamila Ondráčková

Je výhodnější založit si společný účet, nebo je lepší zůstat obezřetný a mít i nadále své finanční prostředky vedené separátně? Jednoduchá odpověď neexistuje. Pro společné finance mluví peníze ušetřené na poplatcích i jednoduchý přehled o rodinných financích. Existují ale i negativa. Sepsali jsme proto pro vás výhody a nevýhody společných účtů i jasná doporučení, jak vám banka může pomoci v případných problémových situacích.

Výhody a nevýhody společného účtu

První jasnou výhodou společného účtu je samozřejmě to, že platíme poplatky pouze za jeden účet. A to i v případě takzvaných "účtů zdarma", které také občas obsahují skryté poplatky. Další výhody následují. Užitečné například je to, že máme přehled nad kompletními financemi rodiny. Můžeme si snadno spočítat příjmy a výdaje, a to samé platí i o úsporách - jelikož jeden účet hlídají minimálně dvě osoby, máme přehled o tom, jestli jsme nezapomněli provést platbu v domnění, že to za nás udělal ten druhý. Existuje ale i druhá strana mince.

V případě založení společného účtu už před svou polovičkou například neutajíme, jestli za něco utratíme finance bez jejího vědomí. Problém může představovat i to, pokud si partneři nezaloží nový účet, ale jen jeden z nich dá tomu druhému práva k vlastnímu účtu. Nově přistoupivší partner by si měl v takovém případě ověřit, zda na účtu nejsou problémy z minula - to se týká například dluhů, vyčerpaného kontokorentu či exekucí. Jde o jednoduchý způsob jak v budoucnu zabránit potenciálně obřímu zklamání. Další z nevýhod společného účtu v některých bankách může být fakt, že majitelem účtu je stále jenom jedna osoba, druhá je disponentem. To totiž neznamená nic jiného, že jeden má větší práva než ten druhý. A pouze majitel může účet zrušit, přidat disponenty, nebo sjednávat si další produkty k účtu.

Každá z bank to však má nastavené jinak. Proto pokud si chcete zakládat společný účet, je proto vhodné si důkladně projít jednotlivé nabídky. V některých bankách nabízejí oba modely sdílení přístupu k běžnému účtu: jak spolumajitelství společného účtu, tak i disponentská práva. V prvním případě se spolumajitelé stanou rovnocennými majiteli účtu a s prostředky mohou nakládat libovolně. Druhou možností je, že vlastník účtu udělí jiné osobě disponentské právo, a ta pak může operovat s finančními prostředky na účtu, nikoliv však s účtem samotným.

Samoživitelek je tu obrovské množství, rada „najdi si chlapa“ je neuvěřitelná, říká ekonomka Švihlíková

sinfin.digital