Založení společného účtu může ušetřit mnoho peněz. Na co je však dobré si dát pozor?

Je výhodnější založit si společný účet, nebo je lepší zůstat obezřetný a mít i nadále své finanční prostředky vedené separátně? Jednoduchá odpověď neexistuje. Pro společné finance mluví peníze ušetřené na poplatcích i jednoduchý přehled o rodinných financích. Existují ale i negativa. Sepsali jsme proto pro vás výhody a nevýhody společných účtů i jasná doporučení, jak vám banka může pomoci v případných problémových situacích.

Výhody a nevýhody společného účtu

První jasnou výhodou společného účtu je samozřejmě to, že platíme poplatky pouze za jeden účet. A to i v případě takzvaných "účtů zdarma", které také občas obsahují skryté poplatky. Další výhody následují. Užitečné například je to, že máme přehled nad kompletními financemi rodiny. Můžeme si snadno spočítat příjmy a výdaje, a to samé platí i o úsporách - jelikož jeden účet hlídají minimálně dvě osoby, máme přehled o tom, jestli jsme nezapomněli provést platbu v domnění, že to za nás udělal ten druhý. Existuje ale i druhá strana mince.

V případě založení společného účtu už před svou polovičkou například neutajíme, jestli za něco utratíme finance bez jejího vědomí. Problém může představovat i to, pokud si partneři nezaloží nový účet, ale jen jeden z nich dá tomu druhému práva k vlastnímu účtu. Nově přistoupivší partner by si měl v takovém případě ověřit, zda na účtu nejsou problémy z minula - to se týká například dluhů, vyčerpaného kontokorentu či exekucí. Jde o jednoduchý způsob jak v budoucnu zabránit potenciálně obřímu zklamání. Další z nevýhod společného účtu v některých bankách může být fakt, že majitelem účtu je stále jenom jedna osoba, druhá je disponentem. To totiž neznamená nic jiného, že jeden má větší práva než ten druhý. A pouze majitel může účet zrušit, přidat disponenty, nebo sjednávat si další produkty k účtu.

Každá z bank to však má nastavené jinak. Proto pokud si chcete zakládat společný účet, je proto vhodné si důkladně projít jednotlivé nabídky. V některých bankách nabízejí oba modely sdílení přístupu k běžnému účtu: jak spolumajitelství společného účtu, tak i disponentská práva. V prvním případě se spolumajitelé stanou rovnocennými majiteli účtu a s prostředky mohou nakládat libovolně. Druhou možností je, že vlastník účtu udělí jiné osobě disponentské právo, a ta pak může operovat s finančními prostředky na účtu, nikoliv však s účtem samotným.

Samoživitelek je tu obrovské množství, rada „najdi si chlapa“ je neuvěřitelná, říká ekonomka Švihlíková

Jaká jsou práva disponenta?

Jak už bylo výše uvedeno, disponent nemá stejná práva jako majitel účtu. Osoba, která je disponentem, má přístup k účtu, může provádět platební transakce, vybírat či vkládat peníze na účet, může mít svou platební kartu, má přístup k internetovému bankovnictví, či může mít přístup ke službám na pobočkách banky. Účet však může zrušit a založit pouze majitel. Ten má také právo měnit či rušit disponenty účtu, což může být problémem v případě rozvodu či rozchodu partnerů.

Pokud jste pouze disponentem společného účtu a váš partner se rozhodne vám disponentská práva ke společnému účtu odepřít, nenaděláte s tím totiž ani navzdory snahám banky téměř nic a můžete tak přijít o značnou část svých úspor. Proto je třeba zakládání společných účtů důkladně zvážit. Popsanou situaci lze totiž řešit pouze soudně.

Jak je to v situaci, kdy majitel účtu zemře

Většina bank umožňuje majiteli účtu nastavit disponentovi práva tak, aby bylo možné účet využívat i nadále stejně jako před smrtí majitele. Disponent se proto nemusí bát, že mu bude odepřen přístup k finančním prostředkům. Jestliže spolumajitelství zřízeno není, banky čekají na výsledek dědického řízení a poté řeší další postupy – například kam peníze převést či zda účet zrušit.

SDÍLET
sinfin.digital