Založení společného účtu může ušetřit mnoho peněz. Na co je však dobré si dát pozor?

Je výhodnější založit si společný účet, nebo je lepší zůstat obezřetný a mít i nadále své finanční prostředky vedené separátně? Jednoduchá odpověď neexistuje. Pro společné finance mluví peníze ušetřené na poplatcích i jednoduchý přehled o rodinných financích. Existují ale i negativa. Sepsali jsme proto pro vás výhody a nevýhody společných účtů i jasná doporučení, jak vám banka může pomoci v případných problémových situacích.

Výhody a nevýhody společného účtu

První jasnou výhodou společného účtu je samozřejmě to, že platíme poplatky pouze za jeden účet. A to i v případě takzvaných "účtů zdarma", které také občas obsahují skryté poplatky. Další výhody následují. Užitečné například je to, že máme přehled nad kompletními financemi rodiny. Můžeme si snadno spočítat příjmy a výdaje, a to samé platí i o úsporách - jelikož jeden účet hlídají minimálně dvě osoby, máme přehled o tom, jestli jsme nezapomněli provést platbu v domnění, že to za nás udělal ten druhý. Existuje ale i druhá strana mince.

V případě založení společného účtu už před svou polovičkou například neutajíme, jestli za něco utratíme finance bez jejího vědomí. Problém může představovat i to, pokud si partneři nezaloží nový účet, ale jen jeden z nich dá tomu druhému práva k vlastnímu účtu. Nově přistoupivší partner by si měl v takovém případě ověřit, zda na účtu nejsou problémy z minula - to se týká například dluhů, vyčerpaného kontokorentu či exekucí. Jde o jednoduchý způsob jak v budoucnu zabránit potenciálně obřímu zklamání. Další z nevýhod společného účtu v některých bankách může být fakt, že majitelem účtu je stále jenom jedna osoba, druhá je disponentem. To totiž neznamená nic jiného, že jeden má větší práva než ten druhý. A pouze majitel může účet zrušit, přidat disponenty, nebo sjednávat si další produkty k účtu.

Každá z bank to však má nastavené jinak. Proto pokud si chcete zakládat společný účet, je proto vhodné si důkladně projít jednotlivé nabídky. V některých bankách nabízejí oba modely sdílení přístupu k běžnému účtu: jak spolumajitelství společného účtu, tak i disponentská práva. V prvním případě se spolumajitelé stanou rovnocennými majiteli účtu a s prostředky mohou nakládat libovolně. Druhou možností je, že vlastník účtu udělí jiné osobě disponentské právo, a ta pak může operovat s finančními prostředky na účtu, nikoliv však s účtem samotným.

Samoživitelek je tu obrovské množství, rada „najdi si chlapa“ je neuvěřitelná, říká ekonomka Švihlíková

sinfin.digital