Předsedové soudů budou “Zemanovi”, jinak ale do justice prezident nezasáhne

Jan Januš

Prezident Miloš Zeman získal znovuzvolením možnost obsadit všechny nejdůležitější české soudy svými předsedy. Už dříve jmenoval šéfy Ústavního i Nejvyššího soudu a vzhledem k tomu, že letos vyprší mandát i Josefu Baxovi, který stojí v čele Nejvyššího správního soudu, dostane příležitost poslat svého kandidáta také na poslední zbývající vrchol české justice. Nemusí to přitom být žádný problém, prezident byl odborníky za svůj přístup k justici opakovaně chválen. Mimo personálních otázek pak lze předpokládat, že Zeman zůstane spíše mimo soudní a právní dění, jako tomu bylo doposud.

Josef Baxa, o kterém se v minulosti mluvilo jako o jasném nástupci Pavla Rychetského v čele Ústavního soudu, už mandát opakovat nemůže. V pozici místopředsedy by měl spolu s ním skončit i Michal Mazanec. Nejvyšší správní soud přitom nikdy jiné vedení neměl. Oba právníci působili v jeho čele od roku 2003, kdy vznikl.

Sám Baxa by chtěl mít na hledání svého nástupce vliv. „Doufám, že se mnou pan prezident bude konzultovat jmenování nového předsedy a místopředsedy Nejvyššího správního soudu,“ uvedl na dotaz INFO.cz.

Ovlivní Josef Baxa jméno svého nástupce?

Dalo by se usuzovat, že prezident Zeman s Josefem Baxou o této věci mluvit bude. Není ale jasné, zda vyslyší i konkrétní jména, s nimiž Baxa patrně přijde a k nimž se v tuto chvíli nechce vyjadřovat.

Právě stávající předseda Nejvyššího správního soudu totiž sehrál společně s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, jehož byl ještě na ministerstvu spravedlnosti náměstkem, významnou roli při výběru nástupce Ivy Brožové v čele Nejvyššího soudu. Tím se stal překvapivě hlavní autor trestního zákoníku Pavel Šámal a nikoliv místopředseda Roman Fiala. Mimochodem, ten zůstane posledním nominantem bývalého prezidenta Václava Klause na špičce české justice.

KOMENTÁŘ: Světlana for president. Co vypovídá popularita moderátorky Witowské o stavu české televizní žurnalistiky

sinfin.digital