Trumpův ministr obrany mírní napětí: situaci v Sýrii analyzujeme, vojenskou akci bychom teprve navrhli | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův ministr obrany mírní napětí: situaci v Sýrii analyzujeme, vojenskou akci bychom teprve navrhli

Trumpův ministr obrany mírní napětí: situaci v Sýrii analyzujeme, vojenskou akci bychom teprve navrhli

Americká armáda je připravena navrhnout možnosti vojenských úderů proti Sýrii, bude-li to z rozhodnutí prezidenta vhodné. Prohlásil to podle agentur Reuters a AFP americký ministr obrany James Mattis. Jeho prohlášení je možné vnímat jako lehké zmírnění napětí vyvolaného dosavadními vzkazy Ruska a prezidenta Trumpa.

Spojené státy podle šéfa Pentagonu stále analyzují zpravodajské informace o chemickém útoku v Sýrii, za který podle Washingtonu nese odpovědnost režim syrského prezidenta Bašára Asada. "Pořád na tom pracujeme," řekl Mattis.

Ministr obrany komentoval možnost amerického úderu během rozhovoru s novináři při návštěvě nizozemské armádní delegace. Na dotaz, zda má k dispozici dostatek důkazů pro obvinění syrského režimu, řekl: "Stále analyzujeme zpravodajské informace, naše vlastní i našich spojenců. Pořád na tom pracujeme."

Na další dotaz, zda je americká armáda připravena zaútočit v Sýrii, dostane-li příkaz, Mattis řekl, že Pentagon "je připraven navrhnout vojenská řešení, budou-li vhodná, jak prezident rozhodne".

Podle agentury Reuters jsou slova amerického ministra obrany opatrnější než dřívější výroky Donalda Trumpa. Prezident USA na twitteru na budoucí starty amerických raket dokonce přímo upozornil Moskvu. "Připrav se Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a 'chytré'!" napsal prezident. Kreml vzápětí jeho "twitterovou diplomacii" odmítl.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.