Drahoš sbírá podporu i ze zahraničí. Vyjadřuje mu ji ruský disident Pavel Litvinov

Podporu prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi vyjádřil v otevřeném dopise Pavel Litvinov, jeden z účastníků demonstrace proti okupaci Československa na moskevském Rudém náměstí v srpnu roku 1968. ČTK dopis poskytl historik Adam Hradílek, který se osudům účastníků tehdejší akce dlouhodobě věnuje. Litvinova po prvním kole volby podle jeho slov potěšilo, že si většina národa vybrala kandidáty, kteří chtějí, aby Česko zůstalo svobodnou a sebevědomou zemí, která je pevnou součástí západního světa.

 Pavel Litvinov dnes žije v USA, ale jak uvádí, stejně jako před 50 lety i v dnešních dnech s velkým zaujetím a nadějí sleduje dění ve střední Evropě a Česku. „V roce 1968 s nadějí, že Pražské jaro zažehne i to Moskevské a povede k liberalizaci režimu, jenž desítky let svíral moji a Vaši zem. Dnes v naději, že český národ v čele s Vámi zastaví postupné vytěsňování demokracie populismem, neboť existuje hrozba, že tento populismus může zachvátit Evropu a USA,“ uvádí Litvinov v dopise.

Litvinov kritizoval v minulosti prezidenta Miloše Zemana za jeho výroky o tom, že v Rusku nejsou političtí vězni či za jeho postoje ke střetům na Ukrajině. Synové disidentky Natalie Gorbaněvské, jíž Zeman v roce 2014 udělil státní vyznamenání, Zemana tehdy vyzvali, aby se postavil na obranu ruských politických vězňů. Zeman sice obecně odsoudil existenci politických vězňů, zpochybnil ale, zda někteří vězni, kteří se v Rusku označují za politické, jsou opravdu politickými vězni. Vyžádal si jejich seznam, bratři mu jej zaslali, ale Zeman již na něj nereagoval.

Drahoš postoupil do druhého kola voleb. Profil kandidáta přehledně

I poté, co odešel do důchodu, je Litvinov aktivním obhájcem lidských práv a demokracie ve světě. V americkém tisku se často vyjadřuje k současné politické situaci v USA i zemích bývalého sovětského bloku.

Věří, že v roce 2018 Češi nevymění těžce nabyté hodnoty „za zájmy bezcharakterních vládců, co myslí pouze na svůj osobní prospěch“. Přání Drahošovi k vítězství v prezidentské volbě zakončil heslem Za vaši a naši svobodu!, které použil při protestu proti československé okupaci vojsky Varšavské smlouvy s dalšími sedmi statečnými na Rudém náměstí.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

K roku 1968 se Zeman vyjádřil počátkem ledna při zahájení oslav stého výročí vzniku Československa. O vůdčí postavě Pražského jara Alexandru Dubčekovi uvedl, že patřil mezi ty, kteří se v roce 1968 „podělali hrůzou“. Jeho slova vyvolala v Česku i na Slovensku značnou nelibost, ostře Zemana za výrok kritizovali i prezidentští kandidáti.

SDÍLET
sinfin.digital