Novým premiérem by mohl být Zaorálek nebo Chovanec, tipuje Sobotka

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, nebo ministr vnitra Milan Chovanec jsou podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (všichni ČSSD) nejpravděpodobnějšími kandidáty na místo premiéra, pokud by prezident Miloš Zeman po přijetí demise dal sociální demokracii šanci složit novou vládu. Jeho tip tlumočil Zaorálek na tiskové konferenci. Dodal, že vedení strany zatím žádného kandidáta neurčilo.

„Včera na grémiu nám předseda vlády Bohuslav Sobotka řekl, že on je připraven dát funkci k dispozici, že on netrvá na tom, aby byl ve funkci premiéra,“ uvedl Zaorálek. „Zároveň předpokládá (Sobotka), že pokud sociální demokracie dostane od prezidenta šanci, tak říká, že jsme schopni určitě dodat kandidáta, a že za sebe opakuje, že vidí jenom dvě možné alternativy za sociální demokracii,“ pokračoval Zaorálek.

Chovanec premiérem? Bylo by to logické, Babiš nemá žádné zábrany, říká šéf Senátu Štěch

Na otázku, zda těmi variantami jsou Zaorálek a Chovanec, šéf české diplomacie odpověděl: „To je to, co premiér říká, že mu připadá jako nejpravděpodobnější varianta. To je jeho názor. On sám také říká, že by bylo třeba, aby rozhodlo předsednictvo strany,“ doplnil ministr.

O šéfovi české diplomacie jako možném nástupci Sobotky hovořil už dříve předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Právě kvůli Babišovi se Sobotka rozhodl podat demisi celé vlády. Ministr podle něj neumí vysvětlit podezření, která se týkají jeho podnikání. Babiš a ministři za ANO Sobotkův krok odmítají a tvrdí, že ze svých pozic neodstoupí.

Sobotka oznámil demisi, kterou nikdo z koalice nechce. Strany by rády pokračovaly společně

Ministr zahraničí připustil, že o aktuální vládní krizi by mohl s prezidentem Zemanem mluvit také na návštěvě Číny, kam společně odlétají příští týden. Iniciativa je podle něj na prezidentovi. On sám pověření strany k jednání nedostal. 

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET
sinfin.digital