Japonský burzovní zázrak vyhlíží svůj druhý poločas, akcie dohánějí tři dekády temna

Jaroslav Bukovský

Kdo z Japonců se v listopadu roku 1989 rozhodl zajistit na důchod investicí do tamních akcií, udělal zřejmě největší chybu ve svém životě. Výsledkem jeho sázky je totiž právě teď, v polovině února, čistá nula. Za poslední bezmála čtvrtstoletí japonské akcie nevydělaly vůbec nic. Až nyní tamější burza temné období dohání. Japonské akcie jen od počátku letošního roku vynesly přes patnáct procent, zhruba trojnásobek než Wall Street, a na burzovní mapě světa může této zemi letos konkurovat pouze poněkud exotický Egypt. Investoři do Japonska nyní míří i navzdory faktu, že jeho ekonomika už loni v létě padla do recese a s kondicí je stále na štíru. Výsledkem je nový rekord japonských akcií, který padl uprostřed tohoto týdne.

Ty tak překonaly dosavadní rekord ze sklonku roku 1989, poté následoval na japonském trhu dlouholetý „útrum“.

„Japonské akcie dlouhodobě zaostávaly za těmi ze západu, a to především kvůli dlouhodobé deflaci. Nyní si země doslova užívá inflaci, konečně rostou mzdy a lidé o něco více utrácejí, což rozproudilo tržby a zisky japonských společností,“ uvádí analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Důležitá je ale i státní podpora individuálních investic nebo slabá měna. „Japonský jen se obchoduje na nejnižších úrovních od devadesátých let a oproti dolaru jen od začátku roku 2021 ztratil téměř třetinu hodnoty,“ připomíná analytik investiční platformy Portu Marek Malina jeden z důvodů, proč rostou primárně akcie japonských exportérů, kteří ze slabé měny těží.

Další silnou ingrediencí podpůrného koktejlu jsou záporné úrokové sazby, které japonská centrální banka stále drží, už jako poslední na světě.

sinfin.digital