Prodej Primy spěje do finále. Ovládne ji nejspíš tajemný miliardář

Jeden z veřejnosti nejméně známých českých miliardářů Ivan Zach se údajně dohodl se švédskou MTG, že odkoupí její 50procentní podíl v druhé největší soukromé televizi. Transakce by mohla být hotová do konce letošního roku.

Nejdřív ji měl ovládnout Andrej Babiš, poté Petr Kellner, nakonec to ale patrně bude úplně jinak. Řeč je o televizi Prima, o níž se už poměrně dlouho mluví jako o médiu, které poutá pozornost českých miliardářů. Poloviční podíl ve společnosti FTV Prima v současnosti drží Ivan Zach a zbývající polovinu švédské konsorcium MTG. Zach by se nyní podle několika na sobě nezávislých zdrojů zpravodajského portálu Info.cz měl stát stoprocentním akcionářem televize.

Švédská společnost podle některých spekulací z trhu již v létě oslovila nejmenovanou právnickou kancelář, aby jí pomohla najít kupce pro poloviční podíl. Celá transakce by ovšem byla mimořádně složitá kvůli rozložení podílů na 50:50, přičemž obě strany mají přednostní právo odkoupit podíl druhého akcionáře. Zach nakonec svoje právo podle důvěryhodných zdrojů využije a se Švédy se již dohodl. MTG ovšem nechce případnou transakci komentovat. „Spekulace nekomentujeme,“ řekl Info.cz mluvčí MTG Tobias Gyhlénius.

O nic sdílnější není ani Zach, který zásadně nevystupuje na veřejnosti a s novináři vůbec nekomunikuje. Existuje mimochodem jen jedna jeho veřejně dostupná fotografie – z dob, kdy předsedal České basketbalové federaci. Info.cz se s ním nicméně dokázalo telefonicky spojit, ale poloviční majitel Primy se zapřel, odmítl se dále bavit a na další prosby o komentář již nereagoval.

Cena, kterou má za poloviční podíl v televizi zaplatit, známá není. Některé zdroje ale hovoří o 120 milionech eur (zhruba o 3,2 miliardách korun), jiné o částce menší. Informace, jak chce Zach odkup financovat, se liší a stávají se předmětem mnoha drbů a spekulací. Když Info.cz po detailech pátralo, narazilo postupně na jména ministra financí Andreje Babiše, nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, bývalého šéfa ČEZ Martina Romana nebo Daniela Křetínského z EPH, kteří se údajně měli na financování podílet.

Většina z nich, stejně jako jejich okolí, to ovšem rezolutně odmítá a upozorňuje, že Zach může bez problémů celou transakci financovat standardně s pomocí komerčních bank. V žebříčku nejbohatších Čechů magazínu Forbes mu patří 38. místo a jeho majetek má podle odhadů hodnotu 4,7 miliardy korun. Pokud je informace o prodeji skutečně spolehlivá, může mu zabránit jen představenstvo MTG. „On je pevně rozhodnutý celou věc dotáhnout do konce letošního roku,“ řekl Info.cz nejmenovaný zdroj.

A co Nova?

S tím, jak sílí spekulace o prodeji televize Prima, utichají debaty o prodeji největší soukromé televize v Česku – TV Nova. Nemusí tomu tak být ovšem na dlouho. Klíčové pro další vývoj bude, jak regulátoři přistoupí k chystanému spojení mediálního koncernu Time Warner (vlastník TV Nova) a telekomunikačního giganta AT&T. Transakce za více než 80 miliard dolarů vzbuzuje obavy i u politiků. Proti sloučení firem se staví také nově zvolený americký prezident Donald Trump.

Je klidně možné, že regulátoři spojení nakonec povolí, ale donutí nově vzniklý koncern prodat některé své části, podobně jako tomu bylo v případě spojení pivovarských kolosů Anheuser-Busch a InBev. Pivovarnický koncern nyní prodává Plzeňský Prazdroj a další středoevropské pivovary. Stejně tak by mohl koncern vzniklý spojením AT&T a Time Warner prodávat některé své televize a další aktivity. Pokud by regulátor rozhodl jakkoli jinak, prodej TV Nova nebude na pořadu dne.  

sinfin.digital