„Češi by měli přestat kupovat šmejdy, na Západě si je nikdo nedovolí prodávat,“ říká pro INFO.CZ komisařka Jourová

Náročnost spotřebitelů v západní Evropě stojí za tím, že si tamní obchodníci nedovolí nabízet jim horší potraviny nebo třeba prací prášky. Osvětu by proto potřebovali i lidé ve střední a východní Evropě, kde se dvojí jakost potravin stává velkým problémem. V exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ to uvedla evropská komisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová. Ta se nyní chce obrátit na obchodní inspekce a požádat je o zmapování situace. Novou legislativu ale nechystá, stačit by podle ní měla ta stávající.

Prezidenti a premiéři, kteří se v týdnu sešli na summitu v Bruselu, se věnovali i dvojí kvalitě potravin, což je opakovaně velké téma zejména v zemích střední a východní Evropy. Vy jste nedávno slíbila, že se budete situací zabývat a ze své pozice se postaráte o zpřesnění výkladu evropských pravidel pro ochranu spotřebitele. Co vás přimělo k tomu se do věci vložit?

Spadá to do mé kompetence komisařky pro spotřebitele, ale nebudu popírat, že mi nerovné zacházení se spotřebitelem vadí osobně i jako Češce. Mám proto velké pochopení pro ty, kdo se tím cítí být z principu uraženi. Uvědomme si navíc, že český spotřebitel na nákup toho šmejdu vydělává třikrát déle, než například německý zákazník na nákup kvalitního produktu. To bohužel neumím a nemůžu řešit z pozice EU a ochrany spotřebitele.

Žaloba Bruselu na země, které nepřijímají uprchlíky, není na pořadu dne, říká v rozhovoru pro INFO.CZ velvyslanec Povejšil

Co budete konkrétně dělat?

Problematice se dosud věnovali kolegové zodpovědní za kvalitu potravin a zdraví, kteří narazili na několik problémů. Jednak na to, že u méně kvalitních potravin se neprokázal špatný vliv na zdraví lidí, a pak na to, že by bylo potřeba mít na každý jednotlivý výrobek přesnou technickou normu. Nyní tedy hledám způsob, jak se do toho vložit přes ochranu spotřebitele a férové a rovné zacházení s evropským zákazníkem.

Jak budete postupovat?

Chci nyní požádat národní obchodní inspekce, aby zmapovaly situaci, a my tak získali přehled o tom, jak je ten problém rozsáhlý, v jakých zemích se vyskytuje a jakých výrobků se týká. Není to totiž jen záležitost střední Evropy a také nejde pouze o potraviny, ale třeba i drogérii.

Proč jsou v Česku potraviny horší než na západě? Šetří se tam, kde by se nemělo

Jak s výsledky naložíte?

V červnu je předložím na jednání komise, která se zabývá otázkami společného trhu. Tam bychom se měli se zástupci zemí domluvit, co uděláme dál. Každopádně nepočítám s návrhem nové legislativy, musí to řešit ta stávající.

Země by také měly začít oslovovat vlastní občany, aby přestaly šmejdy kupovat. Náročnost spotřebitelů stojí například za tím, že zákazníkům na Západě si prodávat druhořadé výrobky nikdo nedovolí.

Jak by to země měly dělat?

Třeba zveřejňovat seznam druhořadých výrobků.

Konfliktní soužití dvou alfasamců, říkají o kombinaci prezidenta Zemana a premiéra Babiše politologové

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital