Co musíte vědět o izraelském systému „Železná kopule", jehož klíčová část bude i v Česku?

Info.cz

Ministerstvo obrany vybralo dodavatele moderních 3D radarů, které v české armádě mají nahradit zastaralou sovětskou techniku. Izraelské radary s označením ELM 2084 jsou klíčovou součástí izraelského obranného systému Iron Dome (Železná kopule). V Izraeli jsou doplněny ještě protiraketovými střelami, které zemi chrání především před útoky z islamistických radikálů. INFO.CZ vám přináší několik faktů, které byste o unikátním obranném systému měli vědět.

Co to je?

Izraelský obranný systém, který zachycuje a likviduje rakety krátkého doletu. Dokáže zničit letící rakety, které se nacházejí ve vzdálenosti čtyř až zhruba 70 kilometrů od odpalovacího zařízení.

Kdo celý systém zaplatil?

Základní výstavbu Železné kopule financoval Izrael spolu se Spojenými státy, které jsou tradičním vojenským partnerem blízkovýchodního státu. Vybudování první části vyšlo na zhruba pět miliard korun. V roce 2015 Spojené státy na rozšíření systému do Izraele poslaly dalších zhruba osm miliard korun.

Proč byl obranný systém v Izraeli postaven?

Během takzvané Druhé libanonské války v roce 2006 ozbrojené oddíly libanonského hnutí Hizballáh odpálily na území Izraele tisíce raket krátkého doletu, což spustilo diskusi o potřebě komplexního protiraketového systému. Výstavba Železné kopule začala v roce 2007, přičemž systém začal fungovat v roce 2011.

Jak moc je systém efektivní?

Postupem času se úspěšnost systému zvyšuje. Nyní je Železná kopule schopna zničit až 90 procent raket vypálených proti Izraeli. 

Kolik stojí vystřelení jedné rakety?

Záleží na typu, ale ceny se pohybují od 500 tisíc korun do 2,5 milionu korun. Cena za vystřelení jedné rakety islamistickými fanatiky se pohybuje v rozmezí od desetitisíců do maximálně statisíců korun.

Je možné použít Železnou kopuli k sestřelení letadel?

Ano, přestože to nebyl původní účel vybudování obranného systému. Letadla dokáže sestřelit až do výšky 10 kilometrů.

sinfin.digital