Jiří Zimola: ANO je parník, který ujíždí naší pramičce

Markéta Žižková

Na pozadí drtivé porážky ČSSD v krajských a senátních volbách je vítězství jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly o to působivější. Rebel, o kterém se stále častěji mluví jako o možném Sobotkově nástupci, nešetří vůči současnému předsedovi kritikou. „My prostě dál plaveme v tom malém rybníčku, říkáme si, že břeh je ještě daleko, že se může ještě něco stát. A nechceme si připustit, že nám ten parník jménem Andrej Babiš ujíždí čím dál víc, zatímco my si tak plaveme na té naší pramičce,“ říká v rozhovoru pro Info.cz.

Současný stav ČSSD otevřeně kritizujete. Patnáctiprocentní podporu v parlamentních volbách, kterou jí nyní předpovídají průzkumy, hodnotíte jako ještě nadsazenou. Co teda dělá strana špatně? Co špatně komunikuje?

Kdybych chtěl být hodně kritický, tak řeknu, že všechno. Ale já nechci být hlasitým kritikem, který jenom bude kritizovat a nebude nabízet žádná řešení. Ukazuje se, že tam, kde nasadíte do voleb do krajů, do senátu nebo do komunálu lidi, kteří jsou uvěřitelní, srozumitelní, lidi, v něž mají voliči důvěru, tak uspějete. Nám se to podařilo. Takže co děláme špatně: zřejmě ne všichni reprezentanti sociální demokracie mají „look" důvěryhodného člověka. To je první věc. Za druhé mám pocit, že ne vždy a ne naplno umíme prezentovat výsledky naší práce. Já možná paradoxně říkám, že vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou plní sociálnědemokratický program a svou agendu a zlepšuje životní podmínky Čechů. To se prokazatelně děje, ekonomika je na vrcholu. Lidé mají víc peněz, mohou více utrácet. A pak se ptám, proč to, že se máme dobře, lidé neumí ocenit. Zřejmě proto, že neumíme prodat výsledky naší práce. Takže já bych se zaměřil i na to, abychom to zkrátka marketingově zvládali lépe.

Vy podle výsledku krajských voleb svou práci prodat umíte.

Ale o tom politika je. Někdo to může i napadat. Ale o tom politika přece je, že umíte prodat výsledky své práce.

Budete tedy vy sám kandidovat na místo předsedy ČSSD?

Opakovaně říkám, že tu ambici nemám a že rozhodně na březnovém sjezdu nebudu kandidovat na post předsedy sociální demokracie.

"Já si prostě nemyslím, že je možné podporovat válku růží, která by se mohla rozhořet tím, že se budou objevovat nejrůznější kandidáti na funkci předsedy."

sinfin.digital