Jiří Zimola: ANO je parník, který ujíždí naší pramičce

Na pozadí drtivé porážky ČSSD v krajských a senátních volbách je vítězství jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly o to působivější. Rebel, o kterém se stále častěji mluví jako o možném Sobotkově nástupci, nešetří vůči současnému předsedovi kritikou. „My prostě dál plaveme v tom malém rybníčku, říkáme si, že břeh je ještě daleko, že se může ještě něco stát. A nechceme si připustit, že nám ten parník jménem Andrej Babiš ujíždí čím dál víc, zatímco my si tak plaveme na té naší pramičce,“ říká v rozhovoru pro Info.cz.

Současný stav ČSSD otevřeně kritizujete. Patnáctiprocentní podporu v parlamentních volbách, kterou jí nyní předpovídají průzkumy, hodnotíte jako ještě nadsazenou. Co teda dělá strana špatně? Co špatně komunikuje?

Kdybych chtěl být hodně kritický, tak řeknu, že všechno. Ale já nechci být hlasitým kritikem, který jenom bude kritizovat a nebude nabízet žádná řešení. Ukazuje se, že tam, kde nasadíte do voleb do krajů, do senátu nebo do komunálu lidi, kteří jsou uvěřitelní, srozumitelní, lidi, v něž mají voliči důvěru, tak uspějete. Nám se to podařilo. Takže co děláme špatně: zřejmě ne všichni reprezentanti sociální demokracie mají „look" důvěryhodného člověka. To je první věc. Za druhé mám pocit, že ne vždy a ne naplno umíme prezentovat výsledky naší práce. Já možná paradoxně říkám, že vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou plní sociálnědemokratický program a svou agendu a zlepšuje životní podmínky Čechů. To se prokazatelně děje, ekonomika je na vrcholu. Lidé mají víc peněz, mohou více utrácet. A pak se ptám, proč to, že se máme dobře, lidé neumí ocenit. Zřejmě proto, že neumíme prodat výsledky naší práce. Takže já bych se zaměřil i na to, abychom to zkrátka marketingově zvládali lépe.

Vy podle výsledku krajských voleb svou práci prodat umíte.

Ale o tom politika je. Někdo to může i napadat. Ale o tom politika přece je, že umíte prodat výsledky své práce.

Budete tedy vy sám kandidovat na místo předsedy ČSSD?

Opakovaně říkám, že tu ambici nemám a že rozhodně na březnovém sjezdu nebudu kandidovat na post předsedy sociální demokracie.

"Já si prostě nemyslím, že je možné podporovat válku růží, která by se mohla rozhořet tím, že se budou objevovat nejrůznější kandidáti na funkci předsedy."

Zároveň jste ale prohlásil, že si dveře úplně nezavíráte, protože situace se může ještě změnit. Kritizujete i způsob, jakým premiér vyměnil dva ministry za ČSSD. Pořád se situace v sociální demokracii nedostala tak daleko, že byste změnil názor a kandidoval?

Pokud jste zaregistrovala něco jiného než já, například že Bohuslav Sobotka oznámil, že už nebude dále kandidovat na předsedu sociální demokracie, tak jste dál než já. Víte víc než já. Já jsem to nezaslechl. A pokud jsem tohle nezaslechl, tak se situace nedostala tak daleko, že by to mělo otevírat pro kohokoliv včetně mě nějaké dveře k dalším metám a dalším funkcím. Já si prostě nemyslím, že je možné podporovat válku růží, která by se mohla rozhořet tím, že se budou objevovat nejrůznější kandidáti na funkci předsedy. Moje stanovisko je spíše než revoluční evoluční. Ve vedení sociální demokracie by mělo dojít k nějaké dohodě, jakým způsobem by strana měla nastoupit do roku 2017, jestli by předseda Sobotka už nekandidoval a místo něj by šel někdo jiný. A nebo jestli kandidovat bude, tak pak s jasnou strategií a vizí, jasným mandátem.

Jiří Zimola

Takže ten krok, který by vás přiměl ke kandidatuře je ten, že by Bohuslav Sobotka řekl, že nebude kandidovat?

To vám teď nemůžu slíbit. Já jen chci říct, že to může vyvolat ambici někoho jiného. Já v tento moment říkám, že nebudu kandidovat na jarním sjezdu sociální demokracie, ať už situace bude jakákoliv.

Kdo je Jiří Zimola?

Nejúspěšnější kandidát ČSSD v krajských volbách. V Jihočeském kraji dovedl stranu k vítězství. Koalici uzavřel s hnutím ANO a Jihočeši. V čele kraje tak stane už potřetí. Před třemi lety se zúčastnil takzvaného lánského puče a od té doby je označován za stranického rebela. Dění v sociální demokracii hlasitě kritizuje i dnes. Nejnověji třeba výměnu ministrů.

Je to kvůli tomu, že by to byla několik měsíců před volbami nevděčná role?

Ano, slyšel jsem i tento názor. Ale věřte mi, že už jsem i ve své politické kariéře zažil mnoho chvil s nevděčnými rolemi a musel jsem se jich zhostit. Takže já se nebojím toho, že něco je v daný okamžik nevděčné, protože je to svým způsobem výzva. Říkám, že nemám teď tu ambici vstupovat do předsednického souboje a ucházet se o místo předsedy sociální demokracie.

Může být tím, kdo by tuto ambici měl, poslanec Jeroným Tejc?

Já jsem se s ním o tom nebavil a z jeho veřejných prohlášení jsem nezaznamenal, že by tu ambici měl.

Podpořil byste ho?

Přijde mi neslušné, že bych se k jeho ani neohlášené, potenciální kandidatuře měl vyjadřovat.

Třeba k výměně ministrů jste se ale vyjadřoval, a dost kriticky.

Já se takto vyjadřuji, protože se ani po prohraných volbách – při nejlepší vůli to nemůžeme okomentovat jinak – nenastartoval v sociální demokracii nějaký očistný proces. Neznamená to nutně, že by musely padat hlavy, ale že by se začalo něco dít, že by se rozjela nějaká dynamika ve straně. My prostě dál plaveme v tom malém rybníčku, říkáme si, že břeh je ještě daleko, že se může ještě něco stát. A nechceme si připustit, že nám ten parník jménem Andrej Babiš ujíždí čím dál víc, zatímco my si tak plaveme na té naší pramičce. Proto se vyjadřuji k některým krokům premiéra Sobotky, i když naprosto respektuji jeho právo ty kroky takto provádět. Poslední výměna ministrů – nejdřív bombasticky ohlášená v dopise celé členské základně včetně novinářů, potom šťavení jednotlivých ministrů ve vlastní šťávě, protože nikdo nevěděl, koho se to týká - tak v tom já jsem žádnou dynamiku a razanci neviděl. V případě Jiřího Dienstbiera nemám pochyb o tom, že měl být vyměněn, proto skutečně nepřinášel sociální demokracii žádný pozitivní efekt. U Svatopluka Němečka si tím nejsem jist. Ale budiž, kdybych připustil, že pro to byly důvody, tak si nejsem jist, že jeho nástupce je tou nejlepší volbou.

Proč?

Já si prostě myslím, že i když pan Miloslav Ludvík je respektovaný ekonom a dlouholetý ředitel motolské nemocnice, kterou určitě dokázal z červených čísel vyvést do černých, tak pořád má určitý handicap v tom, co svého času uniklo v nahrávkách. Myslím jeho vyjádření o prominentních pacientech a dalších věcech. Já se obávám, že to může být nahrávka na smeč našim politickým protivníkům, aby v kterýkoliv okamžik tyto věci používali. Podle mě to není nic důležitého, nedošlo k žádnému překročení zákona, ale je to minimálně pro ten pocit věc, která může tak trochu naladit proti volbě sociální demokracie.

Jiří Zimola

Hnutí ANO jste nazval jako parník, který ČSSD ujíždí. Jeho předseda Andrej Babiš přitom premiéra pochválil za to, že vyměnil ministry, na které on sám ukazoval jako na nejslabší články vlády. Není problematické, když vás někdo, proti komu se snažíte vymezit, takhle pochválí?

Já se Andreji Babišovi nedivím, že to komentoval tak, jak to komentoval. Kdybych byl v jeho kůži, v jeho pozici, tak bych to komentoval úplně stejně. A proto si nemyslím, že ta výměna byla šťastná. Znovu říkám: nezpochybňuji právo premiéra ji provést, nezpochybňuji odbornou erudici pana Ludvíka, ale zpochybňuji jednak razanci provedení a jednak to, že ta volba nebyla úplně šťastná.

Premiér Sobotka nazval vyměněné ministry jako unavené. Není unavený spíš on sám?

Nenazval bych jeho počínání jako unavené. Nazval bych ho jako ne zcela čitelné a ne pro všechny srozumitelné. Znovu se odkazuji na dynamiku provedení, protože i příklady z nedávné minulosti z dalších států, z vyspělých demokracií svědčí o tom, že se ta věc dá udělat jinak, dynamičtěji, razantněji, a proto je pro mě počínání premiéra Sobotky v tento moment nečitelné. Ale nechme se překvapit, třeba za měsíc, s určitým odstupem pochopíme, proč to dělal.

Spekuluje se o tom, že si tím získal podporu pražské ČSSD do klání o místo předsedy.

To jsem přesně slyšel také, ať už se to týká odvolání Dienstbiera nebo jmenování ministrem zdravotnictví pana Ludvíka jako předsedy pražské ČSSD.

Je to podle vás tak?

V politice se počítají všechny hlasy. Takže ano, tohle musím připustit, že to je reálné. Samozřejmě nemůžete po takovém tvrdém pragmatikovi Bohuslavu Sobotkovi, který jako nikdo jiný z nás zná vnitřnosti své strany, chtít, aby o tomhle neuvažoval. To by bylo vůči němu skoro až neuctivé.

A je to taktické?

Možná že z hlediska jeho taktiky to je taktické, protože skutečně na sjezdu - bude-li on kandidovat, tak se bude počítat hlas každého delegáta. Tedy z hlediska tohoto pohledu to taktické je. Vedle toho mohou existovat názory, že to není taktické z hlediska další působnosti celé ČSSD. Já sám vyjadřuji pochybnost, jestli tohle je dobré řešení. Pochybnost jsem vyjádřil na svém facebookovém účtu. Jsem člověk, můžu se mýlit. A třeba za rok, až tu budeme sedět a slavit vítězství ČSSD, tak řekneme, že jsme se všichni mýlili a že taktika předsedy Sobotky byla správná.

Takže ČSSD může vyhrát v parlamentních volbách? Může dosáhnout třeba třiceti procent, které nyní průzkumu předpovídají hnutí ANO?

Nevím, jestli to bude o třiceti procentech. To nevím, co by muselo přijít, aby sociální demokracie zamířila k paroubkovským třiceti procentům. Žijeme také v jiné době. Ale vítězství se nemusí nutně počítat jenom s třicetiprocentním volebním ziskem. Vítězství může být i 25 procent. Uvidíme, zda ANO nedojde před volbami dech a nezačnou se od něj voliči odvracet.

Jiří Zimola

Když opustíme Česko a podíváme se na mezinárodní situaci. Jaký by měl být přístup k Rusku?

Jsem přesvědčen, že protiruské sankce nepomohly vůbec ničemu a naopak posilují Vladimíra Putina jako ruského prezidenta a takříkajíc neomezeného vládce. Proto bych spíše vyzval bruselské elity a evropské politiky k přehodnocení toho, zda skutečně nadále chceme směřovat k posilování moci Vladimíra Putina, nebo spíše k dohodě o odstranění polarizace světa. Pojďme se bavit, tak jako se bavíme s Amerikou, jako s Čínou, tak se bavme i s Ruskem. Na druhou stranu jasně dejme najevo, že se nám nelíbí rozpínavé tendence Ruské federace.

I v rámci Jihočeského kraje se potkáváte se Zdeňkem Zbytkem, který podniká v Rusku. Je to ale zároveň předlistopadový velitel tankové divize československé armády. Neškodí vašemu veřejnému obrazu jako kontroverzní postava?

Zdeněk Zbytek je některými novináři a možná i částí společnosti vnímán jako kontroverzní postava, aniž by byl, pokud se nepletu, kdykoliv za cokoliv souzen, nebo dokonce odsouzen. Dokonce mám pocit, že nedávný rozsudek nařídil omluvu těm mediálním domům, které ho zostouzely. Takže já na něj pohlížím jako na člověka bezúhonného a domnělé kontroverze mě nezajímají. Zdeněk Zbytek velmi aktivně přispěl k rozvoji vynikajících jihočesko-ruských vztahů. Máme partnerskou oblast v okolí Jekatěrinburgu. Zdeňka Zbytka respektuji jako podnikatele. Nemám s ním spojené žádné své osobní podnikatelské aktivity. Pohlížím na něj jako na člověka, který možná irituje svou komunistickou minulostí některé novináře. Ale víte, takových komunistů tady stále mezi námi žije ještě moc a moc.

Byli jste společně i na vojenské přehlídce v Rusku.

Viděl jsem, že na to Jakub Janda upozornil.

Vadí vám to?

Ne, byl jsem tehdy pozván gubernátorem Sverdlovské oblasti na jednání. Bylo to jedno z prvních jednání v jižním Tagilu, v rámci jedné ze čtyř největších ruských přehlídek pozemního vojska. Pro mě osobně to byl skvělý zážitek. Vidět tolik tanků pohromadě jen na té přehlídce. A když víte, že česká armáda nedisponuje ani třetinou toho, co se tam prezentuje, tak to je velký zážitek. Nevidím na tom nic špatného. Věřte, že tam byli politici z celé Evropy.

Když vidíte rozpínavou politiku Ruska a pak ty zbraně na přehlídce, tak vás to spíš neděsí?

Samozřejmě je to znejišťující. Nejsem militarista a věřte, že se zbraněmi si netykám, ani žádnou neumím držet nebo obsluhovat. A doufám, že mi to i vydrží. Ale to přece neznamená, že se nemůžu zúčastnit této akce na pozvání sverdlovského gubernátora. A znovu říkám, že tam byl celý svět. Celý zbrojařský svět. Ti lidé tomu na rozdíl ode mě rozumí. Ale když před tím budete zavírat oči, tak já mám pocit, že to ohrožení nezmizí.

SDÍLET
sinfin.digital