Fondy EU se v České republice netěší pozitivní pověsti. I přesto, že díky nim vznikla řada zajímavých a prospěšných projektů, jsou spojené s podvody a korupcí. Teď se má jejich obraz změnit, zatím se tak děje v pilotním fázi.
Přinášejí změnu k lepšímu, přesto mají fondy v České republice špatnou pověst, které se jen obtížně zbavují. Peníze z nich podpořily desítky tisíc projektů, které zlepšily život konkrétních obyvatel: Jejich město či vesnici lépe spojily s okolím, vznikla díky nim kanalizace, nová pracovní místa nebo zábrany proti povodním. To ale zastírají především odhalené případy podvodů s dotacemi a korupce, které v minulých letech zásobovaly stránky novin a které se nevyhnuly ani vysoce postaveným politikům.
Negativní nálepka může být přitom značně nebezpečná. „Kvůli jednotlivým pochybením nelze odsuzovat celou, pro náš stát klíčovou, oblast,“ upozorňuje Irena Dufková z protikorupční organizace Transparency International. V minulém období 2007-2013 mohlo Česko z fondů EU získat zhruba 700 miliard korun (pro úplnost dodejme, že přibližně pět procent zůstalo nevyužitých) a v současné „sedmiletce“ je pro něj v unijním rozpočtu vyčleněno až 648 miliard korun (včetně tzv. výkonnostní rezervy, na kterou si může stát sáhnout, pokud splní všechny předem dané podmínky).
Nelichotivá image fondů způsobuje mimo jiné to, že přínosné projekty často zůstávají v šuplíku a o podporu se neucházejí. „Možní žadatelé mohou mít výborné nápady, ale nechají se odradit špatnou pověstí fondů nebo složitostí celého procesu, a nakonec do toho nejdou,“ myslí si Dufková.
Ze špatné image využívání unijních peněz podle ní nemají radost ani lidé v tzv. řídících orgánech, kteří mají na starosti administrativu spojenou například se schvalováním projektů v jednotlivých operačních programech. „Není to vůči nim fér. Tito lidé mají pocit, že jsou pod neustálým tlakem a dozorem, a práce v takovém prostředí není motivující,“ uvedla Dufková. Navíc to může odrazovat budoucí pracovníky a odborníky, kteří by chtěli v oblasti fondů pracovat, dodala.
Neopakovat vyčítané chyby
Kvůli odhaleným případům korupce a podvodů v dotacích a také nedostatkům v auditech Bruselu bylo České republice v minulosti na čas pozastaveno proplácení již schválených projektů. Instituce kritizovaly nastavení kontrolního a auditního systému a také nestabilní personální politiku na klíčových postech souvisejících s čerpáním na relevantních ministerstvech. Poté, co vláda přijala krizová opatření, Evropská komise tok peněz do Česka obnovila. Nové sedmileté období se i proto stalo příležitostí, jak vyčítané chyby znovu neopakovat.
„Už před několika lety jsme si v přijatém plánu řekli, co jsou slabá místa s potenciálem pro korupční jednání a co je potřeba udělat proto, abychom je omezili,“ říká k tomu náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Olga Letáčková.
Transparency International v tomto ohledu hodnotí pozitivně například menší počet operačních programů a zavedení jednotných pravidel, snížení politického vlivu při kontrolách nebo lepší a rychlejší komunikaci mezi úřady a příjemci dotací. Zapracovat by se naopak mělo ještě více na komunikaci s veřejností a také v oblasti veřejného zadávaní, které zůstává i nadále „jednou z nejcitlivějších oblastí“.
Pomoct by měla i spolupráce se zmiňovanou organizací, která se nachází v pilotní fázi a zaměřuje se na kontrolu zatím jednoho vybraného projektu (v případě ČR jde o projekt ke vzniku a provozu informačnímu systému MS2014). V budoucnu je však pravděpodobné, že se kontroly rozšíří do všech operačních programů a v problematických oblastech se mohou stát i povinnými, vysvětlila INFO.CZ náměstkyně Letáčková.
Spolu s Českou republikou se projektu, který zastřešuje Evropská komise a který funguje již od devadesátých let minulého století, účastní dalších 11 zemí, převážně ze střední a východní Evropy doplněné ještě o Portugalsko, Itálii a Řecko, tedy země, které měly nebo mají z nejrůznějších důvodů potíže s čerpáním evropských prostředků. „Není to tak, že by Evropská komise vybrala státy, které mají problémy s fondy EU. Země, které měly zájem se zapojit, se přihlásily samy,“ dodala k tomu Letáčková.