„Nerozumím tomu.“ Překvapený Babiš z Rychnova vzkázal premiérovi, že ničí úspěšnou vládu

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že jeho vláda podá demisi kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Šéfa hnutí ANO rozhodnutí premiéra překvapilo. „To je fakt velké překvapení, nerozumím tomu. Tímhle činem pan premiér ničí jednu z nejúspěšnějších vlád po revoluci,“ řekl Babiš novinářům. Premiéra Sobotku označil za zbabělce.

 

 

„Není jasné, zda nezneužil korunové dluhopisy a nešidil stát na daních. Není jasné, jak přišel ke svému majetku (...). Za čtyři měsíce nedokázal ministr financí v této souvislosti vysvětlit nic,“ odůvodnil Sobotka své rozhodnutí.

Vláda podá demisi, Sobotka Babiše nedokáže odvolat. „Stal by se mučedníkem,“ říká

Původně se spekulovalo o tom, že premiér odvolá z funkce Andreje Babiše. Od toho však Sobotka upustil, protože by mu prý umožnil hrát roli mučedníka. Babišovo pokračování v čele resortu nicméně premiér považuje za neudržitelné.

Babiše ohlášená demise vlády překvapila. „To je fakt velké překvapení, nerozumím tomu. Tímhle činem pan premiér ničí jednu z nejúspěšnějších vlád po revoluci,“ řekl Babiš novinářům Aktuálně.cz během návštěvy Rychnova nad Kněžnou.

Zhrzený Babiš si stěžoval na Trumpa. Nepozval Zemana a neumí se chovat

„Já musím znovu odmítnout tu jeho (Sobotkovu) rétoriku, že jsem něco nevysvětlil. Já jsem jasně vysvětlil… Já chápu, že pan premiér nikdy nepodnikal, on tomu nerozumí tomu dopisu, který jsem poslal v pátek,“ dodal. Babiš problém v tom, že ho coby ministra financí vyšetřeje policie nevidí. „Mají vyšetřovat pana Kalouska,“ řekl Aktuálně.cz.

Nejlepším řešením by podle Babiše nyní bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb. „Úřednická vláda pět a půl měsíce před volbami je přece nesmysl, nechápu, kdo by mohl řídit ty resorty a jak by je mohli řídit,“ řekl Babiš novinářům.

O tom, že by rezignoval, aby zachránil vládu, neuvažuje. „Pan premiér je zoufalý a má problém ve vlastní straně, která vlastně pochopila, že on je to slabé místo,“ zaútočil Babiš na Bohuslava Sobotku. „Lidi si budou myslet, že jsme se zbláznili! Hlavně teda pan premiér!“ dodal. 

Podle místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka se premiér pouze snaží zachránit volební preference ČSSD. „Sociální demokracie neví, co má dělat, při pohledu na své preference,“ řekl Faltýnek novinářům. Podle něj krizi uměle vyvolává sociální demokracie. „Ani premiér neví, co má dělat, a za každou cenu se chce zbavit ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše,“ je přesvědčen Faltýnek.

Podobně hovoří i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Důvody k takovému velkému gestu nevidím. Zdá se mi to jako součást volebních rejů, které patrně plynou z tlaků, pod kterými ČSSD kvůli nízkým preferencím je. Byla by škoda, kdyby toto měli platit naši občané, to se mi zdá hazard. Za mě je to demonstrativní než skutečné řešení,“ uvedl Stropnický pro iHNED.cz.

SDÍLET
sinfin.digital