První případ v Česku. Ženám zaměnili na klinice při umělém oplodnění embrya

Česko má podle podle deníku Blesk první případ, kdy při umělém oplodnění došlo k záměně embryí u dvou žen, které se nezávisle na sobě pokoušely přijít do jiného stavu. Začala tak noční můra, ze které se neprobudily. Toužily po dítěti, které by ale bez pomoci lékařů možná nikdy nepočaly. S důvěrou proto svěřily svůj osud do rukou expertů na klinice, kde jim jedna chyba obrátila život naruby.

Řeč je o dvou párech, jejichž osudy se propojily na jedné z českých klinik reprodukční medicíny. Redakce jméno zdravotnického zařízení zná a v úterý dopoledne ho tým reportérů Blesku osobně navštívili. Na místě vedení kliniky mimo záznam Blesku potvrdilo, že v této věci probíhá šetření Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Pro oficiální stanovisko ale klinika odkázala na svou PR agenturu, na odpověď tak čekáme.

Hackerský útok na politiky. Hrozí i v Česku?

Podle důvěryhodného zdroje Blesku došlo k záměně embryí pravděpodobně kvůli obyčejné lidské chybě. A tak se dvě ženy a dva muži, kteří se možná nikdy tváří v tvář nesetkali, dostali do životně a emočně extrémní situace. To když se dozvěděli, že lékaři aplikovali embrya s cizí DNA.

Na čtyři lidi, kteří museli prožít už několik zklamání, když se jim nedařilo otěhotnět, čekal šok. „Psychika si s tím neví rady. Jste v situaci, se kterou nemáte žádnou zkušenost. Šok se projevuje různě, u někoho velkými emocemi někdo reaguje naopak tím, že zmrzne. Cítí prázdno, špatně vnímá okolí,“ popisuje první pocity po tak silném zjištění psycholog Jan Kulhánek s tím, že emoce bývají silné především u žen.

Pokračujte ve čtení zde

 

SDÍLET
sinfin.digital