Daniel Křetínský: Proč nepodepíšu dohodu, kterou Google nabídl tisku

Daniel Křetínský

Internet je neustále na začátku své existence. Stejně jako u předešlých velkých inovací, vývoj technologií je mnohem rychlejší než celá regulace. Inovace rodí monopoly následované regulací, která má podpořit hospodářskou soutěž. V případě největších digitálních platforem se nacházíme v situaci, kdy se tato legislativní a regulatorní akce stává velmi naléhavou. (Jde o redakční překlad textu, který vyšel v deníku Libération.)

Z důvodů zachování demokracie, pluralismu, vzdělání našich dětí, volné soutěže a národní bezpečnosti. Zdá se, že ve Spojených státech jsou o tom přesvědčeni i demokraté a republikáni. Společnosti GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple. Křetínského komentář obsahuje dodatek, že Amazonu a Applu se netýká, pozn. red.) tento legislativní vývoj odmítají, nebo chtějí diktovat vlastní podmínky. Schovávají se za slova „svoboda vyjadřování“ či „cenzura“.

Skutečností je, že vytvářejí enormní ekonomickou hodnotu tak, že zadarmo využívají práci jiných profesionálů, případně informace, které získali od redakcí. A to bez zodpovědnosti, která je s tím spojena. Noviny či rádio a televize nesou zodpovědnost za obsah, který zveřejní nebo odvysílají. Novináři podléhají etickým pravidlům. Jejich práce je podřízena také poměrně tvrdé legislativě: pomluvě, respektu na soukromí či právu na odpověď a takto bychom mohli pokračovat. A GAFA může přenášet jakýkoliv obsah bez bezpečnostních pojistek? Naprostá volnost nakládat s prací ostatních, téměř naprostá absence zodpovědnosti a etiky nemá nic společného se svobodou.

sinfin.digital