Nelehký život amerických gigantů v Evropě. Co je čeká v roce 2017?

Google, Amazon či Facebook. Všichni působí v Evropě a všichni vedou spory s Bruselem. Jak zásadní pro ně bude letošní rok?

Kdo by je v Evropě neznal? Od Lisabonu po Lublaň si lidé denně pouštějí videa na YouTube, nakupují přes Amazon nebo posílají zprávy přes Twitter. Evropský půlmiliardový trh představuje pro americké technologické společnosti důležité odbytiště. Unijní úřady ale bedlivě sledují jejich pokusy o zneužití dominantního postavení, snahu vyhnout se placení daní nebo sběr osobních dat uživatelů. A firmám nedávají nic zadarmo. 

Jen loni padlo hned několik důležitých rozhodnutí, která budou mít pro americké společnosti působící na evropském trhu dalekosáhlé důsledky. Spory ale nejsou zdaleka dořešené a rok 2017 může být v tomto ohledu rozhodující. Co velkým americkým firmám působícím na evropském trhu přinese?

Google

Evropská komise je přesvědčena, že americký gigant dlouhodobě porušuje antimonopolní pravidla a zneužívá toho, že ve vyhledávání na internetu prakticky nemá konkurenci. Loni v dubnu ho proto Brusel obvinil, že ve výsledcích vyhledávání systematicky zvýhodňuje své vlastní produkty, které umožňují srovnávat nákupní nabídky. V červenci pak přidal další nařčení – ohledně omezování reklamy konkurence.

Google všechna obvinění popírá. Pokud se však ukáže, že má Komise pravdu, společnosti hrozí pokuta ve výši až deseti procent jejích celosvětových tržeb – teoreticky by tak mohla převýšit šest miliard eur. Zatím nejvyšší pokutu Komise vyměřila v roce 2009 americkému výrobci čipů Intel, a to ve výši 1,1 miliardy eur.

Google má navíc problémy i ve Francii. Podle legislativy EU musí internetové vyhledávače na přání jednotlivců mazat neadekvátní výsledky, které se objeví po zadání jejich jména. Podle francouzských úřadů to Google v případě tamních občanů nedělá důsledně. Konečný verdikt se očekává letos.

Apple

Evropská komise loni na jaře obvinila Irsko, že dlouhodobě daňově zvýhodňuje americkou společnost Apple. Podle Bruselu se jedná o neoprávněnou státní pomoc, a Apple proto musí dodatečně do irské státní pokladny doplatit 13 miliard eur (asi 351 miliard korun) plus úroky.

Spor nabral zajímavé obrátky potom, co se proti Komisi vzepřelo Irsko. Brusel podle Dublinu překročil své pravomoci a neoprávněně zasáhl do národní suverenity členské země. Proti rozhodnutí Komise se odvolal i Apple. Právě tento spor bude určovat další působení firmy na evropském kontinentu a může být i modelovým případem do budoucna.

Irsko si v minulosti vysloužilo pověst daňového ráje. To se ukázalo jako problém v době úvěrové krize, kdy zemi hrozil státní bankrot a pomocnou ruku poskytl Brusel. Irsko se snaží i nadále zachovat nízké daně, protože jimi láká zahraniční investice. Podle Reuters má díky nim práci asi 10 % obyvatel.

Facebook

Americký Facebook je v Evropě na štíru s respektem k soukromí. Údajně porušuje některé zákony a uživatele nadměrně sleduje. Například v Německu soud rozhodl o tom, že weby nemůžou využívat tlačítko Like (To se mi líbí), aniž by návštěvníky neinformovaly, že tím Facebooku posílají své údaje. Podobný problém mají s globální sociální sítí i Belgie, Francie, Španělsko nebo Nizozemsko.

Facebook taky musí do konce ledna 2017 zareagovat na obvinění Evropské komise, že při převzetí aplikace pro bezplatné zasílání zpráv přes chytré telefony WhatsApp poskytl zavádějící informace. Pokud se to prokáže, společnosti hrozí pokuta ve výši až jednoho procenta z ročního tržeb.

Uber

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber přišel na evropský trh teprve v posledních letech, ale rychle se v některých zemích dostal do problémů. Proti spolujízdám zprostředkovaným přes internet ostře protestovaly tradiční taxislužby například ve Francii a Belgii, kde někteří z řidičů museli platit vysoké pokuty. V dubnu se očekává přelomové rozhodnutí Soudního dvora EU. Jde o to, zda se z právního hlediska jedná o přepravní společnosti, nebo „digitální platformu“. Od toho by se odvíjely normy, které by řidiči Uberu museli splňovat.

Další soudní spor vede společnost Uber s Maďarskem. Důvodem je nový zákon, který firmě podle jejího názoru brání v působení na tamním trhu.

Amazon

Rok 2017 bude důležitý pro aféru LuxLeaks. Média v roce 2014 zjistila, že Lucembursko (v čele s tehdejším premiérem Jean-Claude Junckerem, který dnes vede Evropskou komisi) uzavíralo s některými podniky tajné dohody a umožňovalo jim platit nižší daně. Ve výčtu firem byl i americký internetový obchod Amazon, proti kterému unijní instituce zahájily vyšetřování. Na aféru už zareagovalo Lucembursko, které od 1. ledna letošního roku zpřísnilo pravidla pro zdanění firem.

SDÍLET
sinfin.digital