Připomíná to Brexit. Nikdo to nečekal. Přestože většina předvolebních průzkumů dávala Donaldu Trumpovi setrvale nižší šance, s přehledem vyhrál. Dokonce i známý analytický server FiveThirtyEight udělal chybu. Přitom třeba vítězství Baracka Obamy předpověděl správně v každém americkém státě.
Teď odborníci dumají nad tím, jak se mohli tak nesmírně splést. Předvolební průzkumy se sice liší metodikou, obvykle je ale tvoří především tři hlavní faktory – demografické složení daného státu, jak bude daná skupina pravděpodobně hlasovat a zda vůbec k volbám půjde.
Hodnota těchto faktorů se odvíjí od předběžných výsledků získaných od dané skupiny lidí. Jenže některé skupiny ve volebních průzkumech nechtějí odpovídat a jejích předpokládané chování se pak stanovuje na základě malého vzorku lidí. Takovými skupinami jsou třeba mladí hispánští muži, jak píše The Economists.
Ve státech, kde žijí především vzdělaní běloši, jako jsou Colorado nebo Virginie, průzkumy odhadly výsledky přesně. Naopak v jižních státech, kde převažují bílí muži bez vysokoškolského vzdělání, se spletla většina analýz. Zdá se, že právě tyto voliče průzkumy odhadly špatně.
Nabízejí se pak minimálně dvě vysvětlení. Buď Trump mobilizoval nové, bílé voliče, kteří k volbám před tím nechodili nebo zapůsobil efekt „stydím se za Trumpa.“ Tito voliči prostě do poslední chvíle nepřiznali, že muž, který je označovaný za šovinistu a rasistu, je pro ně přijatelnější volba.
K překvapení ovšem přispěla také média. Ve skutečnosti totiž existovaly předvolební průzkumy, které se nepletly. Média je ale ignorovala a dále favorizovala Clintonovou. Navíc se za ni postavily známé americké celebrity, a tak se zdálo, že má Clintonová vítězství jisté.
V závěru kampaně předpověděli správně konečné výsledky analytici z USC Dornsife-Los Angeles Times a Investor’s Business Daily-TechnoMetrica Market Intelligence. Právě tyto analýzy jsou přitom kritizovány za to, že používají příliš složitou metodu odhadů. Nakonec sami odborníci pak upozorňují na fakt, že se jedná vždy jen o odhady a v nich se prostě mýlit mohou.