Summit Biden-Putin restart vztahů USA a Ruska nepřinese. I dílčí úspěchy by ale znamenaly průlom

Matěj Jungwirth

Joe Biden je od středy na první zahraniční cestě ve funkci prezidenta Spojených států. Přestože jde o týdenní diplomatickou misi nabitou setkáními a summity, nejvíce pozornosti se upírá ke švýcarské Ženevě, kde se americký prezident 16. června potká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Výběr města (a země) pro konání takovýchto ostře sledovaných bilaterálních jednání je samozřejmě navýsost symbolický a vypovídající. Ženevský summit Biden-Putin tak navazuje na jednání, které ve stejném městě v roce 1985 vedli Ronald Reagan a vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov. Tato konference výrazně přispěla k deeskalaci napětí mezi oběma jadernými velmocemi v bouřlivé době konce studené války a není pochyb, že obě strany účastnící se jednání příští týden si tento odkaz uvědomují.

Nicméně vzhledem k současné krizi rusko-amerických vztahů je třeba mít od summitu Biden-Putin realistická očekávání. Řada pozorovatelů má za to, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou nejhorší od konce studené války. Na americké straně panuje rostoucí frustrace z řady podvratných aktivit Kremlu: vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016, perzekuce politických oponentů v Rusku včetně Alexeje Navalného, či rozsáhlá vojenská cvičení na rusko-ukrajinských hranicích a pokračující podpora donbaských separatistů.

Relativně novu americkou bolístkou jsou operace ruských hackerských skupin, které napadají kritickou digitální infrastrukturu Spojených států. Např. jen minulý měsíc skupina hackerů, kteří podle amerických zpravodajských služeb operují z Ruska, paralyzovala největší americký ropovod. V čerstvé paměti je také pokračující ruská podpora běloruského diktátora Lukašenka, který v honbě za politickými oponenty neváhal ohrozit životy desítek civilistů na palubě letadla Ryanair.

Nejlepší ilustrací krize rusko-amerických vztahů je fakt, že obě si obě strany vzájemně dočasně odvolaly velvyslance – pro Rusko je to poprvé za posledních 20 let, kdy klíčový post velvyslance ve Washingtonu není obsazen. Bidenova administrativa, částečně ve spolupráci s EU na Rusko také uvalila celou řadu sankcí, které k pohodě ženevských jednání rozhodně nepřidají.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co můžeme od setkání Bidena s Putinem očekávat?
  • Co si od summitu slibují sami státníci?
  • Na jakých tématech může být mezi americkým a ruským prezidentem shoda?
sinfin.digital