Diplomaté běsní, Čína protestuje. Trumpův telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu způsobil skandál

ČTK

Budoucí americký prezident zavolal čtyřem světovým vůdcům, mimo jiné prezidentce Tchaj-wanu, což ve Spojených státech i v Číně vyvolalo malé zemětřesení. Jednání bylo první od roku 1979, kdy obě země přerušily diplomatické vztahy a Washington uznal politiku jedné Číny. Peking už protestuje a americká administrativa musí Čínu uklidňovat, že se na vzájemných vztazích nic nemění. Situace poměrně dobře známá i v Česku po nedávné návštěvě dalajlamy...

Zkušení diplomaté a politici se shodují: „Trump porušil protokolární pravidla“. Obamova administrativa, která je do 20. ledna stále u moci, o telefonátech čtyřem světovým státníkům nevěděla a teď situaci narychlo urovnává.

Volá Trump

Donald Trump v pátek telefonicky mluvil se čtyřmi světovými vůdci - prezidentem Afghánistánu Ašrafem Ghaním, filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem, singapurským premiérem Lee Hsien Loongem a s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Demokratický senátor Chris Murphy, který je členem senátního výboru pro zahraniční vztahy, prohlásil, že Trump je oprávněn měnit americkou politiku, ale jeho přístup je potenciálně nebezpečný. „Trump má právo měnit politiku, spojenectví, strategii... To, co se ale stalo v posledních 48 hodinách, to není změna. To je zásadní obrat zahraniční politiky, ať už plánovaný, či neplánovaný. Tímhle způsobem začínají války,“ řekl Murphy. Vyzval také, aby byl co nejrychleji vybrán nový šéf diplomacie, jímž by měl být „pokud možno zkušený politik“.

Největší pozornost médií v pátek přitáhl telefonický rozhovor Trumpa s tchajwanskou prezidentkou. USA a Tchaj-wan nemají oficiální diplomatické vztahy od roku 1979, kdy tehdejší šéf Bílého domu James Carter uznal politiku jedné Číny. Vláda Baracka Obamy také ihned po Trumpově telefonátu s tchajwanskou prezidentkou považovala za nutné zdůraznit, že na postoji USA se tímto nic nemění a že Washington nadále ctí politiku jedné Číny.

sinfin.digital