Diplomaté běsní, Čína protestuje. Trumpův telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu způsobil skandál

Budoucí americký prezident zavolal čtyřem světovým vůdcům, mimo jiné prezidentce Tchaj-wanu, což ve Spojených státech i v Číně vyvolalo malé zemětřesení. Jednání bylo první od roku 1979, kdy obě země přerušily diplomatické vztahy a Washington uznal politiku jedné Číny. Peking už protestuje a americká administrativa musí Čínu uklidňovat, že se na vzájemných vztazích nic nemění. Situace poměrně dobře známá i v Česku po nedávné návštěvě dalajlamy...

Zkušení diplomaté a politici se shodují: „Trump porušil protokolární pravidla“. Obamova administrativa, která je do 20. ledna stále u moci, o telefonátech čtyřem světovým státníkům nevěděla a teď situaci narychlo urovnává.

Volá Trump

Donald Trump v pátek telefonicky mluvil se čtyřmi světovými vůdci - prezidentem Afghánistánu Ašrafem Ghaním, filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem, singapurským premiérem Lee Hsien Loongem a s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Demokratický senátor Chris Murphy, který je členem senátního výboru pro zahraniční vztahy, prohlásil, že Trump je oprávněn měnit americkou politiku, ale jeho přístup je potenciálně nebezpečný. „Trump má právo měnit politiku, spojenectví, strategii... To, co se ale stalo v posledních 48 hodinách, to není změna. To je zásadní obrat zahraniční politiky, ať už plánovaný, či neplánovaný. Tímhle způsobem začínají války,“ řekl Murphy. Vyzval také, aby byl co nejrychleji vybrán nový šéf diplomacie, jímž by měl být „pokud možno zkušený politik“.

Největší pozornost médií v pátek přitáhl telefonický rozhovor Trumpa s tchajwanskou prezidentkou. USA a Tchaj-wan nemají oficiální diplomatické vztahy od roku 1979, kdy tehdejší šéf Bílého domu James Carter uznal politiku jedné Číny. Vláda Baracka Obamy také ihned po Trumpově telefonátu s tchajwanskou prezidentkou považovala za nutné zdůraznit, že na postoji USA se tímto nic nemění a že Washington nadále ctí politiku jedné Číny.

Cchaj Jing-wen a telefonát s Trumpem

Nejmenovaný představitel Bílého domu agentuře AFP řekl, že Bílý dům o Trumpově telefonátu předem nevěděl. Bílý dům Trumpa již dříve vyzval, aby před jednáními se zahraničními vůdci využil diplomatických rad ministerstva zahraničí, napsala agentura Reuters. Trump se brání, že on jako první nevolal, například Taipei Times ale uvádějí, že hovor zprostředkovali jeho příznivci na Tchaj-wanu.

Winston Lord, který byl americkým velvyslancem v Číně v letech 1985-1989, agentuře Reuters řekl, že strategický význam Trumpova telefonátu je nejasný. „Jako u tolika věcí souvisejících s Trumpem, kdo ví? Tento muž netuší nic o zahraniční politice, jedná instinktivně, takže je těžké význam (tohoto telefonátu) posoudit,“ konstatoval.

Tato cesta vzbudí pozdvižení. Trump do Bílého domu pozval kontroverzního prezidenta Filipín

V pátek si Trump telefonoval i s kontroverzním filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem. Toho Washington dříve kritizoval za protidrogové tažení, při němž bylo za poslední měsíce zabito přes 2300 lidí. Duterte pak osobně urazil prezidenta Baracka Obamu.

Ministerstvo zahraničí bylo podle agentury Reuters podobně překvapeno již v polovině listopadu po telefonátu Donalda Trumpa s pákistánským premiérem Navázem Šarífem, kterého Trump označil za „skvělého chlápka“. Vztahy mezi Islámábádem a Washingtonem se přitom v posledních letech výrazně zhoršily kvůli opakovaným americkým obviněním, že Pákistán poskytuje útočiště islamistům, kteří zabíjejí americké vojáky v Afghánistánu.

Konec suché diplomacie. Přečtěte si přepis Trumpova hovoru s pákistánským premiérem

Nemenší údiv vyvolalo přijetí japonského premiéra Šinzóa Abeho Trumpem v New Yorku, v přítomnosti dcery Ivanky.

Setkání s japonským premiérem Šinzó Abe.
SDÍLET
sinfin.digital