Éra po Bannonovi: Změní Trump po odchodu ultrakonzervativního poradce svoji politiku?

Info.cz, adk

20. 08. 2017 • 14:15

Veskrze pozitivně přijala americká veřejnost odchod Stephena Bannona z pozice hlavního poradce prezidenta Donalda Trumpa. Zastánce ultrakonzervativní linie neměl dobré vztahy ani s dalšími lidmi uvnitř Bílého domu. Jím prosazovaná agenda však ani s jeho koncem zmizet nemusí.

Steve Bannon mluvil v Bílém domě do mnoha věcí. Ovlivňoval rozhodování v otázkách obchodu, klimatických změn, přístupu k Číně nebo imigraci. Při tom všem vycházel ze svého nacionalistického přesvědčení. Bannonovi odpůrci si od jeho odchodu slibují, že se Trumpova administrativa posune více k mainstreamové politice.

Oddychnout si mohou také někteří členové Trumpova týmu. Napjaté vztahy měl Bannon třeba s poradcem pro národní bezpečnost Herbertem McMasterem nebo šéfem Národní ekonomické rady Garym Cohenem. Proti nim za pomoci svých spojenců intrikoval a snažil se je v Trumpových očích pošpinit.

Dá se předpokládat, že podobnou linii bude držet i jako staronový šéf ultrakonzervativního webu Breitbart. „Trumpovo prezidentství, za které jsme úspěšně bojovali, je pryč. Republikánský establishment nemá zájem o Trumpův úspěch. Nejsou populisté, nejsou nacionalisté, nezajímají se o jeho program. Vůbec. Budou se ho snažit umírňovat,“ nechal se slyšet v rozhovoru s listem Weekly Standard.

Jenže je otázka, nakolik znatelný jeho odchod bude. „Oba mají na spoustu věcí podobné názory. Rozdíl mezi nimi je, že Trump je více pragmatický,“ cituje list New York Times Chrise Ruddyho, dlouholetého Trumpova přítele, který radil oběma zmíněným mužům.

Prezident například předpokládá, že i po odchodu jeho hlavního poradce budou USA pokračovat v ekonomickém tlaku na Čínu. V pátek Spojené státy oznámily, že začnou Číňany vyšetřovat kvůli domnělé krádeži technologií amerických společností.

Co se týče imigrace, hlavní slovo mezi poradci má Stephen Miller. Ten se silně zasazoval o přijetí tzv. imigračního dekretu, který posuzoval Nejvyšší soud, aby mu nejprve pozastavil platnost a následně jeho podmínky zmírnil. Millerova pozice je navíc velice silná. Pomáhá mu budování blízkého vztahu s prezidentovým zeťem Jaredem Kushnerem.

Bannonův odchod ale v některých případech skutečně může znamenat změnu. Pomoci by mohl zastáncům angažovanosti USA ve světě. Bannon byl proti zásahu v Sýrii, který USA provedly v reakci na chemický útok připisovaný tamním vládním jednotkám. Nesouhlasil ani s větším zapojením Američanů v Afghánistánu.

Právě kolem Afghánistánu se zřejmě v Bílém domě svede ještě dramatická bitva. Trumpovi se dlouhodobá přítomnost amerických vojsk v zemi nepozdává. Prosazuje je naopak generál McMaster. Tady by svoji roli mohl sehrát Bannon a skrze svůj web Breitbart News vyvíjet na prezidenta nátlak.

David Axelrod, někdejší hlavní poradce prezidenta Baracka Obamy, si však nemyslí, že by byl Bannon zvenku nebezpečnější, než když pracoval přímo v Bílém domě. A podle Matthewa Continettiho, šéfredaktora konzervativního webu Washington Free Beacon, by se Trump, pokud chce zachránit své prezidentství, měl spojit s podstatně širší skupinou lidí než těmi kolem Breitbartu – s Američany.

SDÍLET