Estonskou koalici rozklížily neshody. Proruští politici cítí příležitost

Země s početnou ruskou menšinou míří k dočasnému bezvládí a čeká ji revize vztahů s východním sousedem. Evropa napjatě vyhlíží, jak to skončí. 

Působení kabinetu vedeného Reformní stranou ukončil nesouhlas socialistů. Změny – viděno jejich pohledem – nebyly dostatečně sociální. Platy učitelů měly podle předchozích dohod růst o 120 procent, nejchudší měli platit nižší daně a nedořešené otázky zdravotnictví měly být minulostí. Nic z toho se nestalo a části koalice došla trpělivost.

Pro sociální demokraty z SDE a konzervativce z IRL spolupráce s Reformní stranou ve vládě skončila.

Pobaltské republiky jsou středem zájmu Ruska i NATO. Malé státy s ruskou menšinou znamenají pro Kreml další cennou vstupní bránu do někdejšího sovětského teritoria. Aliance zde zase ráda demonstruje, že na provokace Ruska – vojenské i sofistikovanější a méně nápadné – je připravena. V červenci členské země schválily plán na zvýšení vojenské přítomnosti. Směřování Estonska by ale poslední vývoj dramaticky změnit neměl, i když proruské hlasy posílí.

V době, kdy se celý region obává politiky Kremlu, EU i NATO sledují takový krok s nejvyšší ostražitostí.

Proruský Ratas potvrzuje, že mezi rozhádanými členy dosavadní koalice je o jeho stranu zájem. Nabídky dostal od všech tří uskupení. A těší se i oblibě u ruské menšiny, která v zemi tvoří zhruba čtvrtinu z 1,3 milionu obyvatel. Kterým směrem se bude východoevropský stát ubírat, určí spletitá jednání v nadcházejících hodinách a dnech. Politické zemětřesení ale zemi nečeká.

SDÍLET
sinfin.digital