„Hacking byl jen částí ruských snah o narušení voleb.“ Špičky tajných služeb USA svědčí v Senátu

Ředitel zpravodajských služeb USA James Clapper, šéf NSA Michael Rogers a náměstek ministra obrany Marcel Lettre v Kongresu vysvětlují okolnosti ruského vměšování se do předvolebního dění v USA. To Obamova administrativa dala za vinu přímo ruskému prezidentu Putinovi. Nastupující šéf Bílého domu Donald Trump ale informace tajných služeb a roli Ruska opakovaně zpochybňuje.

Trojice vlivných mužů před vystoupením v Senátu vydala společné prohlášení. Rusko označují za zásadní hrozbu pro Spojené státy. „Rusko je plnohodnotný hráč v kybernetickém prostoru, který představuje závažnou hrozbu pro americkou vládu, vojenskou, diplomatickou a obchodní infrastrukturu,“ uvedli.

Podle šéfa zpravodajských služeb Jamese Clappera byl hacking řízený Ruskem jen jednou ze součástí celé palety podobných aktivit. Moskva podle něj měla k hackerským útokům hned několik důvodů a navazující dezinformační kampaň byla součástí širších operací. Veřejnost si podle něj zaslouží vědět o aktivitách Ruska maximum.

Důkaz o útoku hackerů? Rusko podle USA spolupracovalo s WikiLeaks

Tajné služby nadále tvrdí, že hackerské útoky, které zasáhly do amerických prezidentských voleb, posvětilo ruské vedení. „Domníváme se, že jedině nejvyšší ruští představitelé mohli povolit krádeže a zveřejnění údajů spjatých s americkými volbami,“ stojí v prohlášení.

Rusové podle šéfů tajných služeb také šíří falešné informace v sociálních sítích a na internetu, aby vyvolali zmatek a pochyby, a tak oslabili Západ. Moskva všechna nařčení opakovaně popírá.

Hackerský útok na politiky. Hrozí i v Česku?

V prosincové zprávě, která aktivity hackerů mapuje, se mluví o dvojici skupin, která v měsících před volbami cílila na Demokratickou stranu a skrze podvodné emaily se snažila získat přístupové údaje s cílem dostat se k informacím, které by bylo možné využít proti Hillary Clintonové.

Obamova administrativa v reakci na tato zjištění uvalila vůči Rusku sankce a vykázala 35 jeho diplomatů a špionů. Nastupující prezident Donald Trump se ale tato opatření může pokusit zmírnit, nebo je zcela zruší. Opakovaně upozorňuje na to, že důkazy nejsou tak jednoznačné. V pátek má Trump obdržet další informace od tajných služeb, na základě kterých se k tématu hodlá vyjádřit.

 

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital