Prezident USA Barack Obama chce potrestat Rusko za jeho zásahy do listopadových amerických voleb. Jenže otázkou je, jak to provede. Nepřiměřená reakce totiž výrazně zvýší riziko eskalace konfliktu, příliš slabou zase ruské elity nepocítí.
S informací, že se do ovlivňování voleb zapojil i ruský prezident Vladimir Putin, přišla média ve čtvrtek. Obama okamžitě odpověděl, že Rusko musí počítat s odvetou.
Putinovu roli ve volbách zpochybňuje budoucí hlava Spojených států. „Pokud hackerský útok podniklo Rusko či někdo jiný, proč Bílý dům čekal tak dlouho, než začal jednat? Proč si stěžují, až když Hillary (Clintonová) prohrála?" napsal Donald Trump na Twitter.
If Russia, or some other entity, was hacking, why did the White House wait so long to act? Why did they only complain after Hillary lost?
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 15. prosince 2016
Podle serveru Daily Beast měla Obamova administrativa informace o ruském angažmá už v průběhu kampaně. Plány na odvetnou akci byly k dispozici v srpnu. Američané nic nedělali nejen proto, že byli přesvědčení o výhře Clintonové, ale i proto, aby neohrozili mírovou dohodu ohledně Sýrie.
Rusům se však podařilo uspět více, než očekávali. Obama tak usoudil, že reakce je nezbytná, aby zastavila další pokusy ovlivňovat i další věci a volby v jiných zemích.
Problém ovšem nastává při realizaci odvetných kroků. Američané se s Rusy v minulosti dohodli na vytvoření horké linky pro případy kybernetických krizí. Mají tak upřednostnit konzultace před činy.