Jak potrestat Rusko za hackerské útoky? Možnosti jsou jen omezené

Prezident USA Barack Obama chce potrestat Rusko za jeho zásahy do listopadových amerických voleb. Jenže otázkou je, jak to provede. Nepřiměřená reakce totiž výrazně zvýší riziko eskalace konfliktu, příliš slabou zase ruské elity nepocítí.

S informací, že se do ovlivňování voleb zapojil i ruský prezident Vladimir Putin, přišla média ve čtvrtek. Obama okamžitě odpověděl, že Rusko musí počítat s odvetou.

Putinovu roli ve volbách zpochybňuje budoucí hlava Spojených států. „Pokud hackerský útok podniklo Rusko či někdo jiný, proč Bílý dům čekal tak dlouho, než začal jednat? Proč si stěžují, až když Hillary (Clintonová) prohrála?" napsal Donald Trump na Twitter.

 

Podle serveru Daily Beast měla Obamova administrativa informace o ruském angažmá už v průběhu kampaně. Plány na odvetnou akci byly k dispozici v srpnu. Američané nic nedělali nejen proto, že byli přesvědčení o výhře Clintonové, ale i proto, aby neohrozili mírovou dohodu ohledně Sýrie.

Rusům se však podařilo uspět více, než očekávali. Obama tak usoudil, že reakce je nezbytná, aby zastavila další pokusy ovlivňovat i další věci a volby v jiných zemích.

Problém ovšem nastává při realizaci odvetných kroků. Američané se s Rusy v minulosti dohodli na vytvoření horké linky pro případy kybernetických krizí. Mají tak upřednostnit konzultace před činy.

„Za hackerské útoky jsou odpovědní Rusové,“ vzkázal Obama a odjel na prázdniny

„Jenže každý hovor by byl spíše symbolický, jelikož Rusko bude vše popírat. Vytvořili bychom ale nebezpečný precedent, kdybychom vytvořili nástroj a při prvním testu ho nepoužili,“ komentuje Daily Beast.

Spojené státy také limituje ústava. „Nemusí se nám líbit, že WikiLeaks publikovaly ukradené emaily Hillary Clintonové, ale první dodatek chránící svobodu projevu jim dává stejná práva k jejich publikování jako by měly například New York Times,“ píše web.

USA navíc řeší, jak silně by měli Rusku odpovědět. Pokud by jejich kybernetické komado zasáhlo příliš tvrdě, mohlo by konflikt eskalovat. Na druhou stranu může Rusy v jejich reakci brzdit touha nerozházet si to s novou administrativou Donalda Trumpa.

Američané ale i tak musí postupovat s obezřetností. Zároveň příliš slabá reakce bude k ničmu. „Pokusy ho zahanbit se minou účinkem. Věří, že jeho akce jsou oprávněnou obranou proti nepřátelskému jednání USA. Protiútok kybernetického komanda musí mít politický vliv. To znamená jít po penězích a vztazích,“ hodnotí Daily Beast.

SDÍLET
sinfin.digital