Jak udržet poslance v parlamentu? V Belgii na to jdou přes pivo a víno zdarma

Už takřka tři roky si čeští zákonodárci nemohou dopřávat alkohol v době jednání Poslanecké sněmovny. Zákaz prosadilo hnutí ANO, které tehdy mimo jiné argumentovalo, že je normální nebýt v zaměstnání opilý. V Belgii jdou zcela opačným směrem. Aby členové parlamentu neodcházeli z jednání, dostávají alkoholické nápoje zdarma. 

S nápadem rozdávat alkohol zdarma přišel v druhé polovině devadesátých let předseda jedné z komor belgického parlamentu. Mezi zákonodárci se totiž rozmohl nešvar chodit během sněmovních rozprav na drink do nedalekých kaváren. V několika z těch frekventovanějších dokonce nainstalovali zvonek, který přítomné zákonodárce upozorňoval, že začíná hlasování. Aby zákonodárce udrželi v budově parlamentu, začalo se rozdávat pivo a víno zdarma.  

Nedávno přišla parlamentní etická komise s návrhem, aby se od této praxe ustoupilo. Poukazovala na to, že na jiných pracovištích se nepije, a argumentovala, že by se zlepšila parlamentní kultura i kvalita rozprav. „Někteří poslanci bývají nepříjemní, když se napijí,“ citoval předsedu komise Dannyho Pieterse server Politico.

Češi pijí rádi whisky. Nejoblíbenější jsou irské značky

Předseda dolní komory parlamentu Siegfried Bracke však po diskuzi s šéfy politických stran oznámil, že alkohol zůstane i nadále zdarma, protože „žádný problém neexistuje“.

V Česku mají poslanci omezený přístup k alkoholu v době jednání Poslanecké sněmovny od března 2014. „Po dobu jednání sněmovny bude ve všech stravovacích a klubových zařízeních sněmovny zakázán prodej a podávání alkoholických nápojů, a to od zahájení provozní doby toho daného zařízení až do skončení jednacího dne Poslanecké sněmovny,“ uvedl zákaz do praxe tehdejší předseda sněmovny Jan Hamáček.

Jak udržet poslance v parlamentu? V Belgii na to jdou přes pivo a víno zdarma

Koupit alkohol v průběhu jednání sněmovny si sice poslanci nemohou, od konzumace alkoholu je to ale odradit nemusí. Zákonodárci si mohou přinést alkohol do parlamentu zvenčí a požít ho ve svých kancelářích. 

SDÍLET
sinfin.digital