Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory

V Dánsku dnes jednají šéfové některých vlád EU o projektu takzvané „zelené elektrárny pro Evropu“. Megalomanský projekt výstavby umělých ostrovů a tisíců nových větrných turbín v Severním moři má zbavit část EU závislosti na ruském plynu a dalších energetických surovinách. Po dokončení by měly nové větrné parky nevídaných rozměrů zásobovat elektřinou desítky až stovky milionů domácností. Někteří experti ale upozorňují na možné negativní důsledky provozu tak obrovského větrného parku pro životní prostředí a evropské klima.

To, co se dnes v Dánsku odehrává, by se dalo s trochou nadsázky nazvat přípravou na zahájení „největší ofenzivy“ v dějinách větrné energetiky vůbec. Na pozvání dánské vlády se do dánského přístavního města Esbjergu sjeli předsedové vlád Německa, Belgie a Nizozemska, aby projednali další kroky k rozšíření kapacity výroby energie z „větru“ v Severním moři. A to právě v reakci na ruský útok na Ukrajinu a snaze „odstřihnout“ EU od ruských zdrojů.

„EU se musí co nejrychleji stát nezávislou na ruském plynu“, řekla dánská premiérka Mette Frederiksenová listu Politiken. Zároveň ohlásila plán mezinárodní dohody, na jejímž základě by se ze Severního moře měla stát „zelená elektrárna pro celou Evropu“. Dánové, Němci, Belgičané a Nizozemci podle dánské premiérky „hledají způsoby, jak ještě urychlit rozvoj ambiciózních pobřežních větrných elektráren“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co přesně má vyrůst v Dánsku?
  • Vsadí Němci s větrnou energií na vabank?
  • Začíná se na severu EU formovat nové spojenectví?
  • Velké plány s sebou nesou i veliká rizika. Co životní prostředí?
sinfin.digital