Skotsko chce mluvit do brexitu. Jak zasáhne do sporu britské vlády a soudců?

Skotská premiérka Sturgeonová nehodlá připustit rozhodování ve stylu „o nás bez nás“. Po rozhodnutí soudu, že brexit nelze spustit bez souhlasu parlamentu, Londýnu vzkazuje, že její regionální kabinet má k tématu také co říct.

 

Větší komplikace si britská premiérka Mayová asi jen těžko mohla představit. Po tom, co vrchní soud zlomovým verdiktem rozhodl, že aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy – faktický start britského odcházení z EU – nemůže vláda spustit sama, přichází další překážka. Skotové se do případu hodlají vložit právní cestou s cílem vyvolat následně hlasování i ve svém parlamentu.

„Aktivace článku 50 přímo ovlivní zájmy Skotska a zbaví Skotsko jeho práv a svobod.“

Jaká je představa Skotska?

Ve Skotsku, které má regionální vládu a parlament, hlasovalo v červnu pro další členství v unii 62 procent voličů.

Premiérka Sturgeonová zdůrazňuje, že jejím cílem není veto rozhodnutí o brexitu. Očekává se, že přijde s vlastním plánem, který by Skotsku mohl zachovat přístup na jednotný evropský trh, i v případě, že by jako součást Spojeného království z Unie odešlo.

Z Londýna naopak zní kritika, že Skotové blokují rozhodnutí demokratické většiny. 

Co bude dál?

Soudní zlom v dramatu s názvem Brexit přišel 3. listopadu. Právě tehdy vrchní soud nařídil vládě, že musí brát parlament v potaz. Dal jí ale také prostor pro obranu:

  • Nejvyšší soud si pro odvolací jednání vyčlenil termín od 5. do 8. prosince
  • Premiérka Mayová stále počítá s aktivací článku 50 do konce března 2017
  • Samotný brexit bude od chvíle zahájení více než dvouletým procesem

O dalším vývoji se premiérka Mayová radila minulý týden se špičkami Evropské unie a předními evropskými politiky. Bez zásadních zvratů. Stanovisko zbytku osmadvacítky zůstává prosté: vyřešit brexit co nejrychleji a neprotahovat zbytečně nejistotu. Politickou i na světových trzích. 

SDÍLET
sinfin.digital