Tálibán vydírá Trumpa záběry zajatců. Ustoupí nový prezident požadavkům teroristů?

Afghánský Tálibán zveřejnil záběry uneseného Američana a Australana, kterým jde zřejmě o život a kteří americkou vládu prosí, aby vyjednala jejich propuštění. Pro Donalda Trumpa se krátce před nástupem do funkce jedná o důraznou připomínku reálné politiky – právě podobná rozhodnutí, na kterých závisí osudy konkrétních lidí, totiž bývají pro světové lídry jedny z nejtěžších.

Vztahy s Ruskem a ekonomické plány, které Trump před nástupem do Bílého domu představuje, jsou jistě důležitými tématy, zvolený americký prezident se teď ale poprvé dostává do pozice, kdy ho někdo osobně žádá, aby ho zachránil před smrtí. A otázkou je, jak se budoucí nejmocnější muž světa zachová.

Rukojmí zachycení na videu emotivním tónem apelují přímo na Trumpa, aby teroristům vyhověl. Jinak je prý Tálibán zabije. Prosí proto americkou vládu, aby vyjednala s únosci jejich propuštění výměnou za osvobození vězňů držených USA v Afghánistánu.

Trump versus novináři. Jaká byla tiskovka, na kterou se čekalo měsíce?

„Donalde Trumpe, pane, prosím, žádám vás, je to ve vašich rukou, žádám vás, prosím, o vyjednávání s Tálibánem. Pokud nebudete s nimi jednat, zabijí nás,“ řekl Weeks.

Tálibán unesl Timothyho Weekse, australského pedagoga na Americké univerzitě v Kábulu, a jeho amerického kolegu Kevina Kinga loni v srpnu. Na videu – prvním od jejich zmizení – Weeks uvádí, že bylo natočeno 1. ledna. Jeho stáří a původ ale není možné nezávisle ověřit. Oba muži mají vousy a žádají své rodiny, aby vyvinuly tlak na vládu USA, aby zajistila jejich propuštění.

Miloš Zeman poskytl rozhovor prestižnímu The Washington Post

Západní vlády obecně deklarují, že s teroristy nevyjednávají a na jejich požadavky nepřistupují. Snaží se téma co nejméně medializovat, aby nebyly vydíratelné a nepodporovaly jeho propagandistický efekt. Na to v nedávné době viditelně sázel například Islámský stát, který před kamerou postupně zavraždil několik zahraničních rukojmí, což mimo jiné prezentoval jako vzkaz Baracku Obamovi. Únosy a vydírání jsou taky podstatnou částí příjmů teroristických skupin.

Je možné očekávat, že Donald Trump na výzvy teroristů reagovat nebude, protože dlouhodobě prosazuje tvrdý postup proti nim. Na druhou stranu je veřejným tajemstvím, že vlády výkupné v řadě případů platí, ačkoli tvrdí opak. Výjimkou byl do jisté míry případ Češek unesených před časem v Pákistánu, kdy prezident Zeman v rozporu se zvyklostmi částku sám veřejně prozradil.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital