Budoucí americký prezident Donald Trump nedávno vzbudil pozdvižení svým telefonátem s prezidentkou Tchaj-Wanu Cchaj Jing-wen. Mnozí se následně obávali roztržky s Čínou, kterou teď navíc republikán začal ostře kritizovat na sociálních sítích.
Budoucího amerického prezidenta rozhořčila čínská měnová politika a také umístění vojenské základny v Jihočínském moři. „Ptala se nás Čína, jestli je v pořádku, když bude devalvovat svoji měnu (což snížilo konkurenceschopnost amerických firem v zemi), daňově znevýhodní import (Spojené státy export odtamtud nedaní) nebo postaví ohromnou vojenskou základnu uprostřed Jihočínského moře? Já si to nemyslím!,“ napsal republikán na svůj profil na Twitteru.
Did China ask us if it was OK to devalue their currency (making it hard for our companies to compete), heavily tax our products going into..
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 4. prosince 2016
their country (the U.S. doesn't tax them) or to build a massive military complex in the middle of the South China Sea? I don't think so!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 4. prosince 2016
Peking zdůraznil, že považuje za důležité udržet stabilitu vztahů mezi Čínou a Spojenými státy, které považuje dlouhodobě za oboustranně prospěšné. To, co se může skrývat za Trumpovými tweety, odmítl mluvčí čínské vlády podle BBC komentovat.
Odborníci na diplomacii ovšem varují, že by nebylo záhodno, aby Donald Trump v nastoupeném směru pokračoval. Jednak se nehodí, aby budoucí prezident prezentoval své politické názory ostrým stylem prostřednictvím Twitteru. Dále také varují před dopady na americké firmy. Významnou finanční ztrátu by mohl pocítit například výrobce elektroniky Apple, automobilka General Motors nebo letadlový gigant Boeing.