V Jemenu zabíjejí i francouzské zbraně, dokazuje tajná zpráva vojenských zpravodajců

rok

20. 04. 2019 • 21:15

V Jemenu probíhá podle OSN největší současná humanitární krize světa. Západ z rozpoutání války a zločinů proti civilistům obvykle obviňuje Saúdskou Arábii a jejího vládce, prince Muhammada bin Salmána. K válečným zločinům, které na místě páchají obě strany, ale přispívají i v Evropě vyrobené zbraně, například ty z Francie.

Bombardování saúdskoarabské koalice si už v jemenské válce vyžádalo životy 68 tisíc lidí. Navzdory tomu, že to francouzská vláda popírá, při něm Saúdové a Emiráťané používají francouzské zbraně, dokázal tento týden nový investigativní server Disclose. Jeho novináři se dostali k 15stránkové tajné zprávě francouzské vojenské rozvědky (DRM), jež odhaluje veškeré detaily.

Když byla 20. ledna francouzská ministryně obrany Florence Parlyová hostem vysílání Radia Inter, čelila nepříjemným otázkám moderátora: „Je třeba zastavit prodej zbraní Saúdské Arábii? Myslíte si, že byly francouzské zbraně použity v občanské válce v Jemenu?“

Tanky, stíhačky i radary

Zpráva přináší detailní seznam zbraní, které se oficiálně používají k boji proti šíitským rebelům Hútiům podporovaným Íránem, často ale zabíjejí i jemenské civilisty a zhoršují už tak katastrofální humanitární situaci v zemi.

Patří k nim například tanky Leclerc, bojové letouny Mirage 2000-9, radary Cobra, vrtulníky Cougar nebo Dauphin, samohybná děla Caesar a další – tedy zbraně, které si od francouzských dodavatelů kupují autoritářské režimy Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Jako příklad zpráva uvádí samohybnou houfnici Caesar, jednu z chloub francouzského vojenského průmyslu. Děla vyrábí společnost Nexter, kterou vlastní ze sta procent francouzský stát ve městě Roanne. Houfnice může vystřelit až šest střel za minutu až do vzdálenosti 42 kilometrů.

Podle švédského institutu Sipri, který se zabývá monitorováním obchodů se zbraněmi, dodala Paříž od roku 2010 Rijádu 132 kusů těchto houfnic a další prodeje jsou v plánu v příštích měsících.

Válka v Jemenu

Mapa obsažená v tajné zprávě pod názvem Populace ohrožená bombami ukazuje, kde přesně francouzské houfnice působí. Saúdskoarabští vojáci zaměřují 48 těchto zbraní na tři zóny v Jemenu, kde jsou farmy, vesnice i města. Podle zprávy Caesary „podporují režimní a saúdskoarabské síly v postupu na jemenském území“. Jinými slovy, bombardují obytné zóny předtím, než do nich vjedou koaliční tanky.

Francouzská média s použitím dat z projektu Acled (lokalizace ozbrojených konfliktů a dat) došla k závěru, že v okruhu, na nějž míří zmíněné houfnice, bylo v období od března 2016 do prosince 2018 zabito 35 civilistů v důsledku bombardování.

Jemenská tisková agentura pak 14. června 2018 informovala o tom, že saúdskoarabské dělostřelectvo zabilo dvě děti a zranilo několik dospělých na severu země. Bombardovaná vesnice Bani Fajíd je v dosahu francouzských houfnic. V Jemenu sice koalice využívá i děla americké, britské či čínské výroby, ty ale podle mapy DRM nedosahují na zmíněnou vesnici.

Dobytí klíčového přístavu

Zpráva vojenské rozvědky ale hovoří o něčem jiném – 70 francouzských tanků Leclerc sice podle DRM nikdy nebylo v první linii bojů, jsou ale umístěny v oblasti al-Chavká, asi 115 kilometrů od přístavního města Hudajdá a účastnily se hned několika ofenziv.

Přispívají tak k blokaci přístavu, kterým do zbídačené země proudí základní potraviny, jako je obilí, rýže nebo cukr. Dobytí Hudajdá patří k hlavním prioritám Saúdy vedené koalice.

Podobné důkazy zpráva přináší i o dalších zbraních, ať už jde o vrtulníky nebo stíhačky s takzvaným systémem Damocles, laserovou technologií navádění střel.

Obchodní zájmy Francie tak zemi dostávají do schizofrenní pozice. Francouzský stát je třetím největším vývozcem zbraní, zároveň je ale signatářem mezinárodní smlouvy, jež zakazuje prodej zbraní tam, kde by mohly sloužit k útokům na civilisty.

Ve čtvrtek ministryně Parlyová v rozhovoru pro Radio Classique opakovala, že v otázce využívání zbraní proti civilistům nemá důkazy. Kvůli zprávě zveřejněné serverem Disclose bude ale muset ještě svědčit v Senátu.

SDÍLET