Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Barcelona vyžene stará auta z města, zákaz má platit už za dva roky

Barcelona vyžene stará auta z města, zákaz má platit už za dva roky

V katalánské Barceloně se rozhodli pro radikální řešení smogové situace. Od roku 2019 zakážou vjezd do města autům starším 20 let. Zákaz se navíc bude vztahovat na celou metropolitní oblast města. Starší auta budou moci do města jen o víkendu. 

Podle návrhu se zákaz bude týkat všech osobních vozidel registrovaných před rokem 1997 a všech dodávek registrovaných před rokem 1994, uvedl The Guardian. Zákaz má snížit stav emisí ve městě o více než 30 procent v průběhu příštích 15 let. Oproti jiným městům ale Barcelona zvolila radikální řešení - opatření, které má začít platit 1. ledna 2019, se netýká jen centra města, ale celé metropolitní části města, konkrétně 39 okolních obcí.

Podle zástupců města se tento krok dotkne v souhrnu 128 tisíc automobilů - 106 tisíc osobních vozů a 22 tisíc dodávek, tedy sedmi procent a 16 procent z celkového počtu vozů registrovaných v regionu.

"Cílem je snížit emise o 10 procent v průběhu příštích pěti let a dosáhnout tak stavu ovzduší doporučeného Světovou zdravotnickou organizací," vysvětlila rozhodnutí městská rada.

Celý článek si přečtěte na webu E15.cz.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link