Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Červen ve znamení změn. Tyhle novinky čekají na řidiče na dopravních úřadech

Červen ve znamení změn. Tyhle novinky čekají na řidiče na dopravních úřadech

Červen přináší příjemné novinky v životě motoristů. Zejména dojde k ulehčení všem kupujícím i prodávajícím a lepší obraně jejich práv. Čekáme ale delší fronty na úřadech velkých měst.

 

Byrokracie při přehlašování motorových vozidel bude je už pár dnů o něco jednodušší. Od prvního června totiž začala platit novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Ta přináší mnohá ulehčení. Nejdůležitější novinkou je „rozvolnění místní příslušnosti“.

Jednoduše řečeno to znamená, že už nezáleží na tom, kde bydlíte a kam půjdete vozidlo přeregistrovat. Úkony v registru lze absolvovat na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností. „Život usnadní zejména těm, kdo si třeba dříve kvůli náročné proceduře registrace koupi vozu z jiného regionu raději rozmysleli. Odpadne také obrovské množství administrativy spojené s posíláním dokumentů k vozidlům, a to opět jak obchodníkům, tak jednotlivým spotřebitelům,“ vystihuje novinku generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová a neskrývá radost. Zejména velkým prodejcům ojetin to totiž opravdu přinese velké ulehčení.

Bohužel se ale najde i výjimka, která ani teď nepůjde vyřešit kdekoliv – ukládání a vyzvedávání značek z depozitu nebo vyřízení značek na přání. Kvůli obojímu budete muset i nadále navštěvovat jeden úřad. „Když žadatel přijde opět vozidlo zprovoznit, úřad ho vykoná okamžitě a značky vydá. V případě, že by mohl žadatel dojít na jakýkoliv úřad v ČR, musel by tak čekat několik dní na to, než značky dorazí, a musel by tam dorazit několikrát. Byla by to komplikovaná administrativa jak pro žadatele, tak pro úřady,“ vysvětluje Tomáš Neřold z Ministerstva dopravy.

Více si přečtěte na webu Auto.cz. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1