Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dlouho stály ve stínu elektromobilů, už se ale derou na scénu. Budeme jezdit auty na vodík?

Dlouho stály ve stínu elektromobilů, už se ale derou na scénu. Budeme jezdit auty na vodík?

Zatímco v současnosti zažívá svět silniční dopravy nadšení ohledně elektromobilů, na scénu se pomalu vkrádá další druh alternativního paliva. Tím je dlouho opomíjený vodík, jehož nasazení do reálného provozu se dlouhá léta nedařilo. Letos by se však měla situace změnit.

A nemyslí si to pouze vizionáři, ale především automobilky, na kterých úspěch vodíku závisí především. Pravděpodobně největším průkopníkem v této oblasti je Toyota, která na vodíkovém pohonu pracuje již od roku 1992. V roce 2015 zároveň představila svůj poslední model Mirai, jedno z prvních komerčně dostupných vozidel, jehož se po celém světě zatím prodaly necelé tři tisíce kusů.

V letošním roce se tak Toyotu budou snažit dohnat také ostatní výrobci. Jedním z hlavních hráčů tak bude Mercedes, jež letos představí vodíkovou verzi svého SUV GLC, bez bližších informací oznámil představení svého vodíkového vozu také Ford. Další prémiové značky, jako je Lexus nebo BMW plánují zahájení prodejů svých vodíkových vozů do konce této dekády.

Samozřejmě ale rozšíření technologie nezávisí pouze na výrobcích automobilů – nikdo si nekoupí vůz, pokud ho nebude mít kde tankovat. To je také důvod, proč petrolejářský koncern Shell ve středu otevřel první vodíkovou čerpací stanici na britských ostrovech. Ta se nachází u obce Cobham na londýnském městském okruhu. Shell však plánuje rozšíření své sítě také v jiných zemích, společně s francouzským Totalem chce do roku 2023 vybudovat v Německu 400 vodíkových stanic.

Vodíkový byznys se však rozvíjí také mimo Evropu. Tento týden vyhrála Toyota společně s Shellem v americké Kalifornii státní zakázku za 16 milionů dolarů, která se týká vybudování sedmi nových plnících stanic k současným pětadvaceti.   

 Více si přečtěte na webu E15.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1