Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak správně jezdit na sněhu a ledu? Podívejte se na manuál od instruktorské legendy

720p480p360p240p

Řada řidičů v zimním období raději auto ani nevytahuje, jiní se tomu však nevyhnou a chtě nechtě riskují na zledovatělých silnicích. Jak správně jezdit na sněhu a ledu? A jaké je potřeba dodržovat zásady? To všechno se dnes dozvíte!

Zatímco začátkem týdne bylo kvůli ledovce nejlepší ani nevycházet z domu, v jeho polovině už byla situace o poznání lepší. Sice napadlo několik centimetrů sněhu, ten ale stačilo omést z kapoty a střechy a mohli jste vyrazit maximálně po uježděném podkladu. Ten je z hlediska přilnavosti výrazně „hodnější“ než čistý led, i tak je ale potřeba dodržovat několik zásad, díky kterým bude jízda v autě mnohem bezpečnější.

Teoretických článků o zimní přípravě vozu a jízdě ve ztížených podmínkách jsme na Auto.cz měli už několik, dnes však přejdeme od teorie k praxi. Začátkem tohoto týdne, když byla situace na silnicích podobná ledovému peklu, jsem vyrazil na polygon mosteckého autodromu, kde jsem měl dohodnutou školu jízdy v panem Jiřím Paterou, bývalým automobilovým závodníkem a legendárním instruktorem, pod jehož rukama se formovala taková esa, jako je Tomáš Enge, Václav Pech mladší nebo Roman Kresta. Obrátili jsme se tedy na toho nejpovolanějšího!

Zaměřili jsme se na bezpečné brzdění, vyhýbací manévr a průjezd zatáčkou na sněhu a ledu. Samozřejmě s využitím elektronických bezpečnostních systémů, které sice vždycky nemusejí být stoprocentní, v krizových situacích však vedle vlastních řidičských schopností představují to jediné, na co se lze spolehnout. Role pokusného králíka se zhostil Seat Ateca 2.0 TDI DSG AWD s výkonem 140 kW, který k nám před pár týdny dorazil na dlouhodobý test. Čtyřkolka je při jízdě na sněhu pochopitelně výhodou, stabilizační systém a ABS však plní stejnou funkci bez ohledu na počet poháněných náprav.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744