Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec dieselů v německých městech bude Česko inspirovat, tvrdí šéf české Toyoty

Konec dieselů v německých městech bude Česko inspirovat, tvrdí šéf české Toyoty

Česko se v příštích letech bude inspirovat německým příkladem a přijme opatření, která zamezí vjezdu dieselových automobilů do největších měst. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká ředitel českého zastoupení automobilky Toyota Martin Peleška. „Je jen otázkou času, kdy to přijde,“ tvrdí ředitel.

Přelomové rozhodnutí německého správního soudu z tohoto týdne dává německým městům pravomoc nevpouštět starší dieselové automobily, které jsou z části zodpovědné za škodlivé ovzduší. Podle Pelešky je jen otázkou času, kdy podobné opatření začne platit i v Česku.

„Věřím, že Německo nás v tomto případě bude inspirovat a ukáže nám návod, jak na to,“ říká Peleška pro INFO.CZ. „Nyní bude podstatné sledovat, jak budou ty zákazy v Německu fakticky naplňované a jak bude tamní každodenní praxe fungovat. Od toho se pak mohou odrazit české úřady a přijmout podobná opatření.“

V Německu je nyní registrovaných přibližně 15 milionů dieselových automobilů, nejpřísnější normu Euro 6, která je zákazy ohrožena jen minimálně, však splňují jen necelé 3 miliony vozů. Někteří odborníci proto upozorňují, by se že starší naftové vozy, kterým německá města vystaví stopku, mohly dostat do českých autobazarů a na české silnice. Po nich nyní jezdí asi dva miliony dieselů.

Jednou z hlavních pák pro to, aby takový scénář nenastal, je právě změna české legislativy. „Další zpřísnění norem v Německu povede jen k tomu, že se zvýší počet nevyhovujících automobilů dovážených k nám a jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, bude právě změna legislativy,“ říká pro INFO.CZ generální ředitelka sítě autobazarů AAA AUTO Karolína Topolová.

Na rozdíl od benzínových motorů jsou diesely podstatně nebezpečnější v přímém dopadu na lidské zdraví. „Je třeba si uvědomit, že v případě starých dieselů se již nebavíme o problému emisí skleníkových plynů, ale o rakovinových látkách, které vypouštějí a které mají přímé dopady na lidské zdraví,“ tvrdí ředitel českého zastoupení japonské automobilky Toyota. „Myslím, že trend omezování dieselů je v Západní Evropě naprosto jasný a Česko naštěstí není vůči nějaké izolaci. Dříve či později to sem rovněž přijde,“ dodává Peleška.

„Do jisté míry to vnímám jako paralelu s tabákovým průmyslem. Ještě před pár desítkami let byla reklama na cigarety na každém rohu a podívejte, kam se společnost nyní posunula. A u dieselů je to podobné,“ dodává ředitel.

Německá města nejsou jediná, kdo zákaz vjezdu dieselových automobilů zvažuje. Podobnou otázku řeší odborníci v Paříži, Madridu či Athénách, kde chtějí omezit vozů na naftu od roku 2025. Dánská Kodaň plánuje zamezit vjezd dieselů již od příštího roku.

Argumenty organizace Deutsche Umwelthilfe, která zákaz dieselů do německých měst iniciovala, jsou pádné. Zákaz vjezdu naftových vozů je podle jejich analýzy nejefektivnějším opatřením, jak výrazně zlepšit kvalitu ovzduší v německých městech. „Je pravda, že automobily jsou nyní zodpovědné asi za pětinu toho škodlivého smogu. Na druhou stranu s tím nyní máme šanci něco udělat a jsem přesvědčený, že bychom ji měli využít,“ souhlasí Peleška.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1