Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lamborghini vyvíjí elektrické superauto budoucnosti. Baterie nahradí superkondenzátory

Lamborghini vyvíjí elektrické superauto budoucnosti. Baterie nahradí superkondenzátory

Italská automobilka Lamborghini pracuje spolu s inženýry z věhlasné technické univerzity MIT na elektrickém supersportovním voze. Energie pro pohon auta, které by mělo dostat název Lamborghini Terzo Millennio, se však na rozdíl od ostatních elektromobilů nebude shromažďovat v bateriích. Místo klasických akumulátorů bude totiž auto vybaveno takzvaným superkondenzátorem. Ty energii ukládají a vydávají odlišným způsobem, než jakým pracují běžné baterie. Díky tomu umožňují uložit ve svých útrobách násobně více energie. Vedle toho v sobě ovšem superkondenzátory skrývají i několik hrozeb.

Auto, které se podle vyjádření představitelů Lamborghinni ukáže veřejnosti nejdříve za několik let, by mělo dostat karoserii z uhlíkových nanovláken. Taková konstrukce by do určité míry mohla mít také schopnost sama zacelit drobné trhliny a defekty. Z uhlíku je možné být vyrobit také superkondenzátory pro skladování energie, které díky své flexibilitě můžou konstruktéři zabudovat přímo do karoserie vozu.

Podle šéfa vývoje italské automobilky Mauricia Reggianiho nejsou klasické baterie pro superauta vůbec vhodné. Na vině je zejména značná hmotnost a nedostatečná výdrž, "Pokud máte superauto, chcete s ním také závodit. Chcete na závodní dráze ujet jedno, dvě nebo tři kola v kuse bez toho, abyste jej mezi tím museli dobít," upozorňuje Reggiani na fakt, že vůz podobných výkonů klade na akumulátory úplně jiné požadavky než jiné elektromobily.

Problém ovšem je, že superkondenzátory nejsou příliš vhodné v dlouhodobém uchovávání energie. Proto se používají spíše v případě, kdy je potřeba uvolnit za krátký čas velké množství elektřiny. Vyvinout auto s touto technologií, která v sobě dokáže udržet energii po delší dobu tak bude jedna z největších výzev vývojářského týmu.

O superkondenzátorech se někdy mluví jako o technologii, která klasické baterie v budoucnu zcela nahradí. Už loni vyvinuli vědci z Floridy materiál, který by se dokázal nabít během několika sekund, přičemž jeho kapacita by byla až dvacetinásobná. Kromě elektromobilů se v tomto případě nabízí využití také v chytrých telefonech.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744