Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Marathon, Silver Line, Green Line: Akční verze Škody Favorit jsou dnes vzácné

Marathon, Silver Line, Green Line: Akční verze Škody Favorit jsou dnes vzácné

Po limitovaných sériích Škody Favorit se vždy jen zaprášilo, dlouho se na skladech a v showroomech neohřály...

 

Škoda Favorit, která letos oslavila 30 let od svého debutu, byla pro středočeskou automobilku přelomovým modelem: moderním hatchbackem s předním pohonem. Zrodila se v šibeničním termínu a i když měla své mouchy, dokázala ji vlastně zachránit, bez něj následně neměla šanci přežít... Pak přišel listopad 1989 s politickými změnami a mnoho věcí bylo jinak, nicméně právě napsané se potvrdilo. Mimochodem, v programu následovalo praktické kombi Forman, oblíbenec českých rodin.

Zadluženého výrobce koupil na základě rozhodnutí české (nikoli federální) vlády Volkswagen, který mu záhy vysvětlil, jak z mála vydělat hodně. I když automobilový svět začal zaoblovat a tvary škodovek z pera Marca Deschampse, šéfdesignéra studia Bertone, vycházely z módy možná rychleji, než bylo zdrávo. Řešení? Zušlechtěné akční modely, limitované série s balíčky výbavy navíc, které se ale vyplatily. Tedy většinou... Nezvedaly přitom technickou úroveň nijak zásadním způsobem. Ta ale byla srovnatelná se soupeři a poměrně na výši.

Objevily se až po prvním faceliftu z léta 1991, kdy řada dostala novou celistvou masku bez štěrbiny a s centrálně umístěným emblémem. Podpora odbytu se zdařila, prodávaly se jako housky na krámě a zákazníci se na speciály chytili, vždyť přece nevlastnili jen nějaké obyčejné, ale výjimečné a exkluzivní auto! Recept s patřičnými ingrediencemi, který s patřičnou propagací v médiích funguje všude jinde po světě, zabral i u nás...

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744