Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo čeká zásadní verdikt o dieselech. Miliony ojetin by mohly skončit na českých silnicích

Německo čeká zásadní verdikt o dieselech. Miliony ojetin by mohly skončit na českých silnicích

U německého Nejvyššího správního soudu se hraje o vše. Alespoň z pohledu německých automobilek. Soudci rozhodují o tom, zda zakáží vjezd naftovým automobilům do největších německých měst. Pokud potvrdí stanovisko soudů nižší instance ve Stuttgartu a v Dusseldorfu, mohli by odepsat až 15 milionů neekologických dieselových vozidel. Část z nich by pak podle všeho skončila v českých autobazarech a na českých silnicích. Německý soud vynese verdikt už v úterý.

Toto bude jeden z nejdůležitějších verdiktů, který německý Nejvyšší správní soud letos vynese. Dopady jeho rozhodnutí totiž budou obrovské. Muži a ženy v taláru jednají o osudu až 15 milionů dieselových automobilů, kterým mohou zapovědět vjezd do největších německých měst. A nejspíše je poslat do autobazarů okolních zemí. Včetně těch v České republice. 

To se přitom do jisté míry už děje a je pravděpodobné, že po zákazu vjezdu by tento trend výrazně zesílil. „Již nyní v českých autobazarech pozorujeme změny, které pravděpodobně souvisí se zvýšeným dovozem starších a rizikových naftových automobilů ze zahraničí,“ analyzuje pro INFO.CZ generální ředitelka sítě autobazarů AAA AUTO Karolína Topolová.

„Tyto vozy na tamních trzích nevyhovují emisním normám a němečtí majitelé se jich tak zbavují na úkor tuzemského životního prostředí. Pokud Německo ještě více zpřísní emisní normy, zvýší se počet nevyhovujících automobilů dovážených k nám a jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, bude změna legislativy,“ dodává ředitelka.

Německý spor přitom začal právě kvůli čistšímu ovzduší. Ekologická skupina Deutsche Umwelthilfe zažalovala radnici ve Stuttgartu, že dostatečně nebojuje proti vysoké koncentraci oxidů dusíku v ovzduší a jako řešení navrhla zákaz vjezdu automobilů na naftu do centra města. Soud dal skupině za pravdu, nicméně radnice se odvolala k Nejvyššímu správnímu soudu. A ten svůj verdikt zvažuje právě nyní. 

„Jenže z tohoto rozhodnutí se může stát vzor pro desítky dalších německých měst. Mluví se o Mnichově, Berlíně a Hamburku… Deutsche Umwelthilfe už má připravené žaloby na dalších 45 měst,“ vysvětluje pro server Auto.cz odborník Martin Frei.

Transport emisí do Česka je však jen jedním z aspektů, o které se dnes u soudu hraje. Své želízko v ohni má i Angela Merkelová, jejíž politika je s automobilovou lobby pevně svázána. Hraje se i o miliony naštvaných řidičů a voličů, kteří se nebudou moci dostat pohodlně do práce, o kolabující veřejnou dopravu a o další miliardové náklady pro německé automobilky.

Německo jistě není jediné, které zákaz vjezdu dieselových automobilů do měst zvažuje. Podobnou otázkou se zabývají odborníci v Paříži, Madridu či Athénách, kde chtějí omezit vjezd těchto vozů od roku 2025. Dánská Kodaň chce jít všem vzorem a plánuje zamezit vjezd těchto vozů již od příštího roku.

Samotné rozhodnutí, zda více škodí benzínové či naftové motory, je přitom paradoxně sporné. Zatímco ty benzínové mají vyšší emise plynů, které ovlivňují klimatickou změnu, ty dieselové zase výrazněji ovlivňují aktuální ovzduší – například zmíněnými oxidy dusíku.

Loňský velký průzkum poradenské společnosti KPMG Global Automotive Executive Survey nicméně ukázal, že většina vysokých manažerů v automobilovém průmyslu se shodne na tom, že existence dieselových pohonů je s ohledem na jejich dopad na životní prostředí dlouhodobě neudržitelná.

A že se poptávka po dieselech snižuje i v Česku, Topolová potvrzuje. „Trh ojetých automobilů loni nabídl o 43 procent více automobilů s dieselovým motorem než s benzínovým. To je v celkovém počtu nabízených automobilů méně než v roce 2016, kdy nabídka dieselů byla o 61 procent vyšší než benzínových variant.“

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1