Články odjinud

Prozkoumali jsme novou Škodu Scala, nástupkyni rapida. Projděte si fotografie a recenzi

Prozkoumali jsme novou Škodu Scala, nástupkyni rapida. Projděte si fotografie a recenzi

Nástupce Škody Rapid se oficiálně představuje. Teprve před pár minutami spadla opona z nejnovějšího modelu mladoboleslavské automobilky v izraelském Tel Avivu. A prakticky ve stejný moment vám můžeme naservírovat naše dojmy, které jsme čerpali jen o několik dní napřed, v Česku, bez ohromného davu novinářů. Díky tomu jsme si auto mohli v klidu prohlédnout ze všech stran, osahat si použité materiály a zbylo trochu času i na metr, kterým jsme změřili všechny důležité vnitřní rozměry. Jde o kompaktní hatchback se zajímavými tvary a moderní technikou. 

Zapomeňte na Škodu Rapid, s tou má Scala pramálo společného. Rozdíly jsou natolik zásadní, že se oba modely liší už samotným jménem. Scala. Původ je latinský a v překladu to znamená schody nebo žebřík. A Scala skutečně šplhá nahoru, rozměrově, technologicky, vizuálně. U vizuální stránky bych rád začal, přestože hádám, že vzhled pro vás není až tak velkým překvapením. Křivky hodně naznačila studie Vision RS, sériové auto se odlišuje hlavně absencí výrazných spoilerů a masivních kol. Jinak jsou si obě auta skutečně hodně podobná, až mě to samotného při prvním setkání překvapilo.

Scala je nositelem dalšího stupně designového jazyka značky, který je patrný jak zvenku, tak zevnitř. Příď je charakteristická trojúhelníkovými světlomety, jak jinak, než diodovými. Vrcholná verze těchto světel využívá diody jak pro potkávací, tak i pro dálková světla. Denní svícení je společně s blinkrem tvořené proužkem v horní části. S nimi se pojí zadní, také plně diodové svítilny. Scala je první model značky, kde se (u vrcholné verze světel) rozsvěcí blinkry postupně, ve směru odbočování, jako to umí třeba vozy Audi.

Z boku zaujme klesající linie střechy a výrazná Tornádo linie, takže šmrnc autu vážně nechybí. Vtipným detailem je chromovaná linka, která okna lemuje jen ve spodní části a v zadní části se postupně vytrácí. Výrazně zaoblená záď se bude stejně jako u spaceback nabízet ve dvou variantách. Kromě klasické, typické pro hatchback, bude v nabídce zajímavější provedení s oknem protaženým dolů, až mezi zadní lampy. Základní verzi jsem neviděl, ale tak nějak tuším, že bez protaženého skla bude záď vypadat o něco obyčejněji. V obou případech se mezi zadními světlomety namísto kulatého loga široce rozprostírá nápis Škoda, čímž si scala mezi evropskými škodovkami připisuje prvenství.

Design se podařilo zkombinovat s velmi dobrou aerodynamikou, součinitel odporu vzduchu c<sub>x</sub> dosahuje (podle konfigurace) hodnoty od 0,29. Toho bylo dosaženo například zakrytováním podvozku či finlety na střešním spoileru, které usměrňují proudění vzduchu.

Kompaktní platforma?

Škoda Scala sice stojí na platformě MQB A0 stejně, jako například Audi A1, Seat Ibiza či Volkswagen Polo. Berte to ale jen jako stavebnici s některými předdefinovanými prvky, protože z hlediska rozměrů škodovka všechny koncernové sourozence výraznou měrou přerůstá. A nejen je, ale i rapid. Rozvor měří 2649 mm, což je ve srovnání s minulou generací o 47 milimetrů více. Celkově je Scala o 58 mm delší, o výrazných 87 mm širší a o 12 mm vyšší. A změnily se i proporce, přední převis se zkrátil o 34 mm, zadní naopak prodloužil o 45 milimetrů. Přesně proto vypadá Scala tak dobře, jak vypadá - je mnohem širší, delší a ostřeji řezaná.

Použitá platforma pro Scalu znamená použití výhradně vlečené zadní nápravy, pohon předních kol a v případě slabších verzí také bubnové zadní brzdy. Jedná se o novou generaci bubnových brzd, které mají průměr 230 mm a samočinné vymezování vůle mezi paknami a bubnem v závislosti na teplotě. A prý s nimi Scala zastaví na stejné vzdálenosti, jako s kotoučovými brzdami. U výkonnějších motorů, jako je 1.5 TSI či 1.6 TDI, budou kotoučové brzdy vždycky na všech kolech.

Že byl podvozek oproti ostatním koncernovým sourozencům přepracován, dokládá také nabídka disků. Ty začínají u šestnáctipalcových ocelových kol, vrcholí však u osmnáctipalcových kol, které takový Volkswagen Polo může mít pouze u sportovní verze GTI. Podvozek tomu byl uzpůsoben a podle prvních dojmů s testovacími prototypy je na tom scala z pohledu komfortu velmi dobře.

Dravější řidiči můžou sáhnout po sportovním podvozku Sport Chassis Control, který auto posadí o 15 milimetrů blíže asfaltu a vedle toho umožní přepínat mezi dvěma charakteristikami tlumičů s elektronicky ovládaným ventilem. Volba jízdního režimu kromě podvozku ovlivňuje také odpor posilovače řízení a reakce motoru s převodovkou. Na výběr je ze čtyř režimů - Normal, Sport, Eco a Individual, to je v podstatě klasika.

Motory nepřekvapí

Nabídka pohonných jednotek nepřináší žádné překvapení. Všechny motory mají turbodmychadlo, přímé vstřikování a samozřejmě splňují emisní normu Euro 6d-TEMP. Základ nabídky představuje litrový přeplňovaný tříválec naladěný na 70 kW, který je spojen výhradně s manuální pětistupňovou převodovkou. Silnější verze o výkonu 85 kW už se pojí se šestistupňovou manuální skříní, na přání pak se sedmistupňovým DSG. To samé platí pro motory 1.5 TSI (110 kW a 250 Nm) a 1.6 TDI (85 kW a 250 Nm). Nabídku v průběhu roku 2019 doplní ještě provedení na stlačený zemní plyn s motorem 1.0 G-TEC o výkonu 66 kW a 145 Nm, ovšem pouze v kombinaci s šestistupňovou manuální převodovkou.

Nejsilnější motor 1.5 TSI disponuje aktivním řízením válců (ACT), takže dokáže v případě nízkého zatížení deaktivovat prostřední dva válce a ušetřit nějaké palivo. Benzinové jednotky jsou vybaveny filtrem pevných částic, u vznětového motoru 1.6 TDI se kromě toho nachází také systém selektivní katalytické redukce (SCR) se vstřikováním AdBlue.

(R)evoluce v interiéru

Zatímco vnějšími tvary mě Škoda Scala zas až tolik nepřekvapila, pojetím interiéru už ano. Použitými materiály nesnese s rapidem srovnání, dost možná by překvapila i nejednoho majitele superbu. Hojně se tu vyskytují měkčené plasty (s hodně zajímavou texturou), fádnost rozbíjí zlaté dekory a propracované detaily. Mrkněte třeba na kolečka u klimatizace nebo výdechy ventilace, které v chromové úpravě působí velmi hodnotným dojmem. Zajímavým designovým prvkem je klička dveří, na kterou jsou prý designéři obzvlášť pyšní kvůli plynulému napojení na linii, která prochází celým interiérem.

Velmi dobrý dojem budí také přední sedadla, ale tady to bude chtít delší svezení. Oproti dřívějším sportovním sedadlům zde hlavová opěrka není integrovaná, což potěší hlavně vyšší řidiče. Ti by si nemuseli stěžovat ani na zadních sedadlech, kde je opravdu hodně místa. Prý jako v octavii, čemuž nemám důvod nevěřit. Bezmála pěticentimetrový nárůst rozvoru je jasně patrný jak prostorem uvnitř, tak i samotnou délkou dveří. Roli rodinného auta je nakloněn i zavazadlový prostor, který disponuje objemem 467 litrů, ve srovnání s rapidem tedy přidává 52 litrů. Příjemným prvkem výbavy je elektricky výklopné tažné zařízení, které stačí zajistit nohou, takže se při tom neumažete.

Nová architektura palubní desky způsobila, že centrální displej infotainmentu už není zabudovaný, ale z palubní desky vyčnívá. Displej je už v základní výbavě barevný a podporuje systémy Android Auto i Apple Carplay. Zajímavostí je, že v autě nenajdete klasické USB s „velkým“ konektorem, scala má výhradně moderní konektory USB-C. Vzhledem k životnímu cyklu modelu, který je mnohem delší než u mobilních telefonů, se dá pochopit, že automobilka hodně kouká do budoucnosti.

V závislosti na výbavě se displej infotainmentu liší úhlopříčkou, základní Swing má rozměr 6,5 palců, podporuje připojení přes bluetooth a má čtyři reproduktory. Bolero navýší úhlopříčku na 8 palců, vrchol představuje verze Amundsen s displejem o velikosti 9,2 palce a skleněným čelem, u obou dostanete osm reproduktorů, na přání pak Sound System s centrálním reproduktorem na přístrojové desce, basovým reproduktorem v kufru a kvalitnějším zesilovačem.

S vrcholnou verzí infotainmentu se automaticky pojí Virtuální Kokpit, kde analogové budíky nahrazuje displej o úhlopříčce 10,25 palce. Na výběr bude z pěti režimů zobrazení, mezi kterými nebude chybět ani režim s mapou přes celý displej.

Pořád online

Všechny Scaly, které sjedou z výrobní linky, dostanou zabudovanou eSIM kartu, která je připojí do světa internetu rychlostí LTE. Díky tomu bude možné aktualizovat vzduchem jak samotný infotainment, tak i mapové podklady, bez nutnosti návštěvy servisu.

Na displeji uvidíte prostřednictvím aplikací třeba aktuální počasí, nejnovější zprávy a navigace bude reagovat na dopravní situaci možnou objížďkou a zvládne vás nasměrovat i na volné parkovací místo. Mobilním telefonem bude možné prostřednictvím aplikace zkontrolovat, zda je auto zamčené (nebo ho klidně na dálku odemknout), zjistit, jestli jste nezapomněli zavřít okna nebo kolik máte v nádrži paliva. Kromě toho ale auto umí samo poslat notifikaci, pokud opustí definovanou oblast, překročí rychlost nebo zaznamená pokus o odcizení.

Scala pochopitelně nikterak nestrádá ani v nabídce asistenčních a bezpečnostních systémů. Takže počítejte s hlídáním mrtvých úhlů, asistentem pro vyparkování z kolmého místa, hlídáním jízdních pruhů společně s adaptivním tempomatem či automatickým parkováním.

A nebylo by to Škoda, kdyby neměla nějaká ta Simply Clever řešení. Jejich seznam je opravdu dlouhý, kromě těch důvěrně známých, v podobě škrabky ukryté ve víčku palivové nádrže, jsou tady nové prvky. Jde například o integrovaný trychtýř u nádržky ostřikovačů čelního skla, nechybí ani ochrana proti natankování nesprávného paliva či elektricky ovládané páté dveře, za které stačí jemně zatáhnout a zbytek práce už za vás udělá auto.

Na to nejdůležitější, tedy to, jak nová Škoda Scala jezdí, si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. Pokud platí informace z dřívějška, měla by dnes automobilka zveřejnit základní ceny a spustit konfigurátor. Výroba se však rozběhne až začátkem příštího roku.

Další informace o novince na Auto.cz >>>

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818